Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety Bazuny w Blues Clubie

Redakcja MM
Redakcja MM
Czym jest wciąż popularna Bazuna można było zobaczyć podczas czwartkowego koncertu "W piosence cały mój świat" w gdyńskim Blues Club.

Piosenka studencka to hasło obecne w polskim życiu kulturalnym od przełomu lat 60-tych i 70-tych XX w. Jest to, najkrócej mówiąc, twórczość w dziedzinie piosenki osób w wieku studenckim lub zbliżonym do akademickiego. Wzorem wielu kulturalnych zjawisk termin ten jest nieprecyzyjny, bez ścisłych ram, nazwa wskazuje jednak na ośrodki akademickie jako główne ogniska rozwoju. Na uczelniach właśnie przed kilkoma dekadami nastąpił boom studenckiej turystyki wraz z nieodłączną jej piosenką, nurt ten, staraniem wybranych ośrodków, znalazł swój sceniczny obraz. Jest też kierunek drugi, ku piosence artystycznej, stawiający na doskonalenie warsztatowe i wartość słowa - w tej dziedzinie Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, od wielu lat sprawuje niepodzielny prymat.

Studencka turystyka i związane z nią śpiewanie nie są już tak masowym zjawiskami, jak przed laty, pozostały jednak utworzone na tamtej fali imprezy. Do dziś z dawnych lat przetrwały: Giełda w Szklarskiej Porębie, łódzka Yapa, odrodzone po przerwie lubelskie Bakcynalia oraz impreza nam najbliższa – pomorska Bazuna. Każda z wymienionych imprez, stanowi obecnie szerokie forum piosenki o akustycznym charakterze, z turystyką w tle.

Przegląd piosenki Bazuna, od lat zmieniający swą lokalizację, do dziś zachował charakter turystycznego wyjazdu. Pod muzycznym względem twórcy tej imprezy stawiają na różnorodność, starając się zapewnić ciekawym muzycznie formom tak otwarte drzwi, jak tylko to możliwe. Co istotne: dla wielu uczestników tej imprezy śpiewanie było jedynie młodzieńczą przygodą, część z nich traktowała ją jako etap rozwoju, odskocznię do artystycznej pracy. Oba atrybuty przeglądu Bazuna łatwo zaobserwować mogli uczestnicy czwartkowego koncertu "W piosence cały mój świat" w gdyńskim Blues Club, dedykowanemu, swą początkowo marcową porą, śpiewającym paniom.

Od początków imprezy studencka publiczność właśnie śpiewające panie, co zrozumiałe, witała nadzwyczaj gorąco. Z historii przeglądu wspomnijmy występujące na scenie nieżyjącą już Bogumiłę Tucholską oraz Elżbietę Adamiak, Iwonę Piastowską czy śpiewającą solowo Magdę Wójcik, obecnie z zespołem Goya.

W Gdyni balladami o swingowo-bluesowym charakterze rozpoczęła wieczór Ania Kossakowska, zaraz później śpiewająca aktorka Agata Gałach, obecnie występująca w teatrach muzycznych Gdyni i Warszawy. Zespołowa część wieczoru to ulokowana w środku studencko-turystycznego nurtu łódzka grupa Dlaczego Nie oraz gdyńskie Rad Do Roku, które z koncertu na koncert odnotowuje widoczny muzyczny rozwój oraz nowe inspiracje. Właściwy miejscu bluesowy program, z poetyckimi elementami, przedstawiła Joanna Pilarska.

Podobnych wydarzeń - przekrojowych koncertów - będzie więcej. Wspólnym staraniem organizatorów - klubu Fify i Stowarzyszenia Bizuna - poza samym przeglądem pod koniec czerwca, organizowane będą wydarzenia koncertowe. Już pod koniec lipca we Wdzydzach Kiszewskich dwudniowy maraton piosenki, latem prezentacja na dużej scenie Jarmarku Św. Dominika, zaś w listopadzie w gdańskim klubie Kwadratowa - Jesień z Bazują. Miło nam również ogłosić, że koncert śpiewających pań gdyński klub bluesowy ma zamiar wprowadzić do programu jako coroczne wydarzenie. Więcej o Bazunie na stronie www.bazuna.art.pl.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto