Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert "Byśmy byli jedno" i odznaczenie ks. dr Bartłomieja Starka w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku

OPRAC.: DN
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 12 sierpnia w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku odbył się koncert " Byśmy byli jedno" oraz odznaczenie ks. dr Bartłomieja Starka brązowym medalem „Reipublicae Memoriae Meritum”.

Koncert "Byśmy byli jedno" w Gdańsku

Widowiskiem „Byśmy byli jedno” IPN chce opowiedzieć historię Kościoła polskiego w czasach komunizmu. Narracja koncertu toczyła się wokół działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego.

  • Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski.
  • Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny.
  • Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia.

Prestiżowe odznaczenie dla gdańskiego proboszcza - ks. dr Bartłomieja Starka

Na uroczystości odznaczenia w Gdańsku było wielu ważnych gości m.in. dr Karol Nawrocki prezes IPN, Kazimierz Smoliński poseł na Sejm RP, Tomasz Rakowski pełnomocnik PiS Gdańsk-Sopot, Karol Piskorski dyrektor IPN Gdańsk i Waldemar Szulc wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Bez takich osób jak ksiądz dr Bartłomiej Stark, Instytut Pamięci Narodowej miałby dużo trudniej, a nasza tożsamość narodowa w Gdańsku i na Pomorzu nie byłaby tak dobrze zaopiekowana, jak jest – powiedział dr Karol Nawrocki przed wręczeniem odznaczenia.

- Na rzecz zachowania narodowych i niepodległościowych tradycji, promowanie postaw patriotycznych, upamiętnianie historii Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, w sposób szczególny kultywowanie pamięci o błogosławionym księdzu Franciszku Rogaczewskim, a przez powyższe działania wspieranie ustawowej misji Instytutu Pamięci Narodowej - czytał w uzasadnieniu przyznania odznaczenia Karol Piskorski, dyrektor IPN w Gdańsku.

Kim jest ks. Bartłomiej Stark?

Ksiądz doktor Bartłomiej Stark, od 2012 roku proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, kanonik honorowy diecezji Gdańskiej. Od wielu lat działa na rzecz upamiętniania historii Narodu Polskiego, będąc kustoszem pamięci o błogosławionym księdzu Franciszku Rogaczewskim.

Ks. Rogaczewski to jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, męczennik II wojny światowej, działacz polski w Wolnym Mieście Gdańsku. Dzięki jego staraniom wybudowano kościół Chrystusa Króla będący ważnym ośrodkiem życia polskiej społeczności w tamtym okresie. Ks. Rogaczewski został aresztowany przez Niemców 1 września 1939 r., uwięziony w obozie koncentracyjnym Stutthof, a następnie zamordowany w masowej egzekucji Polaków z Wolnego Miasta Gdańska w Wielki Piątek 22 marca 1940 r.

Ks. Bartłomiej Stark jest inicjatorem i współtwórcą pomnika błogosławionego księdza Franciszka Rogaczewskiego. Współorganizuje z Oddziałem IPN w Gdańsku inicjatywy mające na celu kultywowanie i rozpowszechnianie pamięci o tym wielkim patriocie, jak np. realizacja i odsłonięcie w maju br. tablicy upamiętniającej ks. Rogaczewskiego przy kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku.

CZYTAJ TAKŻE:37. Światowe Dni Młodzieży. Przypowieść na nasze czasy

źródło: IPN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koncert "Byśmy byli jedno" i odznaczenie ks. dr Bartłomieja Starka w kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto