Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korona Gdańska

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Dokładnie 62 lata temu, 29 stycznia 1946 roku, we wtorek, po prawie 400 latach, Bazylika Mariacka stała się ponownie świątynią rzymsko-katolicką.

Bazylika Mariacka, czyli Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest największą świątynią ceglaną na świecie. Jej korzenie sięgają początków miasta - już w XII wieku w miejscu dzisiejszej bazyliki stał drewniany kościółek, pierwsza w Gdańsku świątynia chrześcijańska.

Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w marcu 1343 r. Od tego roku rozpoczęła się trwająca przez 159 lat budowa.

W XIV wieku Krzyżacy nie pozwolili dokończyć wieży, ponieważ ich zamek miał być najwyższą budowlą w Gdańsku. Wieża została podniesiona dopiero w 1466 roku, za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka, który zresztą, czyniąc miastu wielki honor, zastrzegł sobie i swoim następcom przywilej mianowania proboszcza kościoła.

W XV wieku Jan Duringer z Torunia ukończył budowę zachowanego do dziś przepięknego zegara astronomicznego. Trzy lata później, w 1473 roku, Paweł Beneke przekazał kościołowi obraz Jana Memlinga "Sąd ostateczny" zdobyty w bitwie morskiej podczas wojny z Anglią.

Budowę zakończył budowniczy Henryk Henzel, kładąc w 1502 roku ostatnią cegłę w sklepieniach kościoła. Imponująca budowla została wreszcie ukończona.

W XVI wieku jednak władzę w budynku przejęli protestanci. Początkowo, gdy w 1529 r. dominikanin Pankracy Klemme wprowadził do świątyni nabożeństwa luterańskie, oba wyznania wspólnie egzystowały we wnętrzach kościoła. Przez prawie 50 lat nabożeństwa katolickie odprawiane były przy ołtarzu głównym, zaś protestanckie przy bocznym ołtarzu św. Mikołaja. Jednak czasie bezkrólewia, po śmierci Zygmunta II Augusta, kościół został przejęty przez protestantów. Ostatnie nabożeństwo katolickie odbyło się we wnętrzu kościoła w 1572 roku.

Dopiero w 1946 roku, a więc po 400 latach, Zarząd Miasta Gdańska w imieniu Rządu PRL przekazał budynek pod władzę kościoła rzymsko-katolickiego.

Od początku kościół Mariacki nawiedzały tłumy wiernych, turystów, osób duchownych i świeckich, zachwycone jego rozmiarami i wspaniałym wnętrzem. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli sakralnych świata. W kościele przez wieki bywały najznamienitsze postaci swoich czasów - był Piotr Wielki i Napoleon Bonaparte, był papież Jan Paweł II, bywali polscy i europejscy królowie, książęta, baronowie. Niezwykły urok kościoła i prawdziwych skarbów kultury w jego wnętrzu stał się także jego przekleństwem - przez wieki kościół wielokrotnie rabowano z bezcennych dzieł sztuki, sprzedawano jego wyposażenie, był także zniszczony działaniami wojennymi, spłonął w czasie II wojny światowej. Do dziś nie wszystkie perły tej korony Gdańska powróciły na swoje prawowite miejsce.

Mimo to, Bazylika oszałamia każdego - swoimi rozmiarami, pięknem bezcennego wnętrza, ogromem pracy, który włożono w jej budowę, panoramą z wieży, każdym szczegółem posadzki, murów czy sklepienia.

 

Czytaj też:

Zdjęciowa errata do tekstu

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto