Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealiści z VI LO biorą udział w Dniach Izraela

Alicja Cichoń
Alicja Cichoń
Klasa 2a to grupa uczniów o szczególnych zainteresowaniach. W ramach zajęć szkolnych poznają kulturę żydowską i uczą się języka hebrajskiego.

Ze względu na profil swojej klasy, uczniowie tzw. HEBREWu uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych związanych ze sztuką i historią żydowską programowo. Nie zabrakło ich również teraz - podczas Dni Izraela w Gdańsku. Dziś uczniowie nie tylko przysłuchiwali się wykładom, ale także aktywnie włączyli się w organizację konferencji w Dworze Artusa. Chętnie podjęli się opieki nad gośćmi z Izraela.

 

- To ciekawe doświadczenie, szczególnie dla osób interesujących się judaizmem - opowiada Karolina Kania z 2a.

 

Dyrektorowi szkoły,Tomaszowi Zbierskiemu zależy na tym, aby uczniowie jego szkoły brali czynny udział w różnych imprezach kulturalnych. - Kładziemy nacisk na praktyczne umiejętności - mówi - w dzisiejszych czasach wiadomości zdobywane na zajęciach szkolnych szybko się dezaktualizują. Dlatego chcemy rozwijać się w innym kierunku.

 

Bożenna Sucharska, pomysłodawczyni i wychowawczyni klasy HEBREW, jest dumna ze swoich podopiecznych. - Młodzież z 2a chętnie poświęca swój czas, aby działać poza szkołą - opowiada pani Bożenna. - Udało nam się stworzyć w całej szkole klimat tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka.

Jako jedna z tylko dwóch placówek niepublicznych w Polsce, VI LO w Gdańsku uczy o kulturze żydowskiej w rozszerzonym wymiarze i proponuje naukę języka hebrajskiego.

Uczniowie 2a są zadowoleni ze swojego wyboru. Profil klasy w wyjątkowy sposób pozwala im na rozwój znajomości kultury i uczestnictwo w życiu społecznym.

 

- Zdecydowałem się na tę klasę z powodu możliwości uczenia się hebrajskiego - mówi Patryk Orwat, uczeń 2a.  - To trudny przedmiot, ale cieszę się, że mogę poznać inny język niż angielski, czy niemiecki.

 

Aleksandra Mulińska opowiada, że znajomość nietypowego języka robi wrażenie na znajomych. - Hebrajski jest równie mało popularny, co chiński i może dlatego wydał mi się taki atrakcyjny.

 

Przynależność do klasy o takim profilu nie budzi negatywnych reakcji wśród rówieśników, choć jak twierdzi inny uczeń - Patryk Pufelski, wśród młodzieży zdarzają się wciąż ludzie nietolerancyjni. Nie dotyczy to z pewnością uczniów HEBREWu, który ma nie tylko kształcić specjalistów z zakresu judaizmu, ale także jest z założenia klasą integracyjną.

Jak powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, otwierając dzisiejszą konferencję, kultura żydowska to fundamentalne dziedzictwo. - Cywilizacja europejska wyrasta z korzeni judaistycznych - mówił - nie wolno ich odcinać.

 

Wydaje się, że uczniowie VI L.O. w Gdańsku już to wiedzą. Być może za kilkadziesiąt lat to właśnie oni będą specjalistami w dziedzinie judaizmu i zajmą miejsce takich autorytetów jak prof. Mieczysław Abramowicz, który opowiadał dziś o transportach dzieci żydowskich w przededniu II wojny światowej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto