Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(Nie) Wszyscy kochamy tanie wina...

Redakcja
Leżą w sklepach na dolnych półkach, a jednak cieszą się dużą ...
Leżą w sklepach na dolnych półkach, a jednak cieszą się dużą ... Pulawysmok
Leżą w sklepach na dolnych półkach, a jednak cieszą się dużą popularnością. Krążą o nich legendy, mity i kłamstwa. Oto napoje winopodobne - tanie wina.

Są tanie, powszechne i przeważnie źle się o nich mówi. Dlaczego więc są takie popularne? 

- Ostatnio piłem Wiśnię - wspomina Marek, student Politechniki Gdańskiej. - Smakowała jak sok wiśniowy, z potężną porcją wódki - dodaje.

Jeśli dodać do tego niską cenę, to ciężko się dziwić, że wiele osób sięga po alkohole z niższych półek. Różnorodna gama smaków dodatkowo kusi do eksperymentów z "jabolami", które wielu kojarzą się z bezdomnymi czy alkoholikami.

- Mnie tanie wina kojarzą się bardziej z ogniskami w czasach licealnych - mówi Albert, student z Warszawy. - Na ogniskach pijaliśmy różne tanie wina. Najlepsze były te z Ostrowinu, czyli Komandos, Patyk czy Leśny Dzban. Moim zdaniem były one nawet lepsze niż osławione i droższe Fresco czy Sofia - dodaje.

Albert zauważa jednocześnie, że w subkulturze rockowej był nawet nurt wychwalający tanie wina. Nawet legendarna "Autobiografia" zespołu Perfect wspomina o tych trunkach, nie mówiąc już o bardziej niszowych zespołach. W pewnym sensie powstał kult napojów winopodobnych, utrwalany przez opowieści rodziców z lat ich młodości.

- Chodziło przede wszystkim jednak o to, żeby szybko się "wstawić" - wyjaśnia Albert. - A z tymi winami było to tańsze i szybsze niż z piwem. Obecnie nie pijam ich już tak często - zastrzega.

Siarka nie zawsze jest zła

Wiele mówi się o tym, że tego typu trunki to sama chemia, siarka i nie są one zdrowe. Jest w tym rzeczywiście dużo prawdy, ale nie cała. Do produkcji wielu win, nie tylko tych tanich, wykorzystywany jest dwutlenek siarki, który ma wspomóc fermentację trunku. Ale związek ten spotykamy również w drogich winach, zwłaszcza białych.

W napojach winopodobnych producentom zdarza się nadużywać tego składnika, by zamaskować użycie surowca kiepskiej jakości (nadpsute lub porażone pleśnią owoce). Jednak kwaśny smak często nie wynika z nadmiaru użytego dwutlenku siarki. Wręcz przeciwnie, duża ilość użytego składnika może wpłynąć pozytywnie na jakość produktu i zapobiec jego wadom.

Co więcej, polskie napoje winopodobne zostały uznane za wina wysokiej jakości w swojej klasie. Wszystko to dzięki dobrej jakości, naturalnym surowcom i tradycyjnej technologii produkcji.

Dlaczego więc są tak tanie? Duże oszczędności dają opakowania inne niż szklane butelki. Kartony, butelki plastikowe, woreczki foliowe czy dzbany dają producentom możliwość obniżenia kosztów produkcji, a co za tym idzie, ostatecznej ceny win.

Czytaj więcej o winie:

Polecamy w MMTrojmiasto.pl


Rammstein na zdjęciach


Kobiecy wrestling

Bokserki nieco inaczej...

Kobaru: Świetne zdjęcia


Zdjęcia z gali wrestlingu


Piękne chmury na zdjęciach

Załóż konto w MM

dodawaj informacje

dodaj zdjęcia

publikuj ciekawostki

dodaj wydarzenie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto