Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebo i głębiny otwarte. Nowe kierunki kształcenia w Trójmieście m.in. dla przyszłych lotników

Ksenia Pisera
T. Bołt
Głęboko pod powierzchnią wody lub wysoko na niebie - tam otwierają się możliwości dla uczniów i studentów. Niebawem w Trójmieście naukę zaczną m.in. awionik oraz specjaliści podwodnych technologii.

Kandydaci na asów przestworzy mogą zacząć podniebną przygodę w Gdyni. Na specjalizacjach technik awionik oraz technik mechanik lotniczy od lutego zacznie uczyć się 60 słuchaczy. W tych zawodach kształcić będzie Szkoła Policealna nr 1 przy Zespole Szkół Technicznych. Przyszli awionicy poznają m.in. zasady obsługi liniowej statków powietrznych, szczegóły z zakresu elektrotechniki i elektroniki w awionice. Z kolei mechaników lotniczych czeka nauka m.in. o budowie i eksploatacji statków powietrznych czy podstawy konstrukcji maszyn. Program nauczania dla obu zawodów obejmuje 28 godzin tygodniowo, w godzinach popołudniowych.

Czytaj także: Najbardziej oblegane kierunki studiów a rynek pracy

- Chcemy przygotować słuchaczy do pracy w warunkach współczesnego świata i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy - przekonuje Iwona Demkowska, dyrektor ZST w Gdyni.- Podstawa programowa obejmuje zagadnienia spójne z wymaganiami Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Słuchacz musi mieć odpowiednie kompetencje personalne, wymagamy m.in. ponoszenie odpowiedzialności za podejmowane zadaniaoraz konsekwencję w ich realizowaniu.

Nauka na tych kierunkach trwa cztery semestry, kończy się otrzymaniem świadectwa ukończenia szkoły. Następnie słuchacz przystępuje do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe przeprowadzanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i Urząd Lotnictwa Cywilnego. To pierwsza tego typu oferta kształcenia w Gdyni.

Czytaj też: Trójmiasto. Uczelnie szukają chętnych na studia dzienne i zaoczne. Zobacz, gdzie są wolne miejsca!

Nowości oferuje również Politechnika Gdańska, we współpracy z firmą General Electric. W lutym zaczną kształcić studentów w zakresie podwodnych technologii dla przemysłu naftowego. Jest to pierwsza taka specjalność w Polsce. W programie są m.in. zaawansowane numeryczne obliczenia inżynierskie stosowane w projektowaniu systemów i urządzeń podwodnych. Zajęcia będą prowadzone na studiach II stopnia na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. O indeks mogą ubiegać się absolwenci studiów I stopnia tego wydziału ale również innych, jak np. mechanicznego, elektronicznego i elektrotechnicznego. Zajęcia mają prowadzić wykładowcy PG oraz inżynierowie koncernu, którzy na co dzień zajmują się obsługą serwisową instalacji podwodnych. Co ciekawe, firma oferuje również studentom płatne praktyki oraz pomoc w pisaniu prac magisterskich.

SKOMENTUJ: Technik awionik, mechanik lotniczy czy inżynier branży przemysłu naftowego to zawody z przyszłością w Trójmieście?

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto