MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niemal 200 zatrudnionych niezgodnie z prawem cudzoziemców. Wynik kontroli Straży Granicznej

OPRAC.: sb
Wideo
od 16 lat
Jedna czwarta cudzoziemców zatrudnionych przez jedną z agencji pracy pracowała niezgodnie z prawem. Właścicielowi firmy grozi sąd, pracownikom z zagranicy – wydalenie z kraju. To efekty zakończonej kontroli gdańskiej placówki Straży Granicznej.

Kontrolę legalności zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej zakończyli funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Gdańsku. Zweryfikowali pracę 730 cudzoziemców i stwierdzili, że prawie 200 z nich pracowało nielegalnie.

Wśród skontrolowanych znajdowali się głównie obywatele Ukrainy, a także m.in.

  • Armenii,
  • Turkmenistanu,
  • Gruzji,
  • Kirgistanu,
  • Mołdawii
  • czy Pakistanu.

Cudzoziemcy wykonywali pracę na podstawie umów zlecenia w miejscach wskazanych przez zleceniodawcę na terenie województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Byli zatrudniani w charakterze elektryków, monterów podzespołów i zespołów elektronicznych, sieci telekomunikacyjnych, a także w przetwórstwie drobiowym i rybnym oraz jako spawacze, szlifierze i robotnicy wykonujący proste prace w przemyśle.

- Jak ustalili funkcjonariusze, 183 cudzoziemcom pracodawca powierzył wykonywanie pracy na warunkach innych niż w odpowiednich zezwoleniach bądź bez zezwolenia na pracę – poinformował rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak. - Obcokrajowcy pracowali m.in. na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, które określało liczbę godzin do wypracowania w tygodniu bądź w miesiącu. Jednak na podstawie okazanej ewidencji czasu pracy stwierdzono, że cudzoziemcy wykonywali pracę w mniejszym lub większym wymiarze godzin niż zostało to określone w zarejestrowanych oświadczeniach bądź powiadomieniach o powierzeniu wykonywania pracy – wyjaśnił.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami do sądu zostanie skierowany wobec przedsiębiorcy wniosek o ukaranie. Konsekwencje poniosą również cudzoziemcy, wobec których zostaną wszczęte postępowania w sprawach o wykroczenia oraz postępowania administracyjne o zobowiązaniu do powrotu.

ZOBACZ TEŻ: Ilu jest nielegalnych pracowników - obcokrajowców na Pomorzu? Straż Graniczna sprawdziła branżę budowlaną i transportową. Są wpadki

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemal 200 zatrudnionych niezgodnie z prawem cudzoziemców. Wynik kontroli Straży Granicznej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto