Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. ZDJĘCIA, WIDEO

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
1 sierpnia 2023 roku obchodzone były uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Również w Muzeum II Wojny Światowej obchodzono ten dzień. Wśród gości byli m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, minister Jarosław Sellin, europoseł Anna Fotyga, poseł Kazimierz Smoliński, poseł Kacper Płażyński i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. dr hab. Grzegorz Berendt.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Obchodzony był również w Gdańsku

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest to polskie święto państwowe, obchodzone od 2010 roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Święto zostało ustanowione 9 października 2009 roku z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

1 sierpnia 2023 roku o godz. 15:00 na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślał, że 1 sierpnia jest świętem radosnym, przy okazji przypomniał o badaniu, które było przeprowadzone pięć lat temu.

- Pięć lat temu robiliśmy badani wśród Polaków, które święta dla nich są najważniejsze - mówił dr Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - Hierarchia była nastepująca - 11 listopada na pierwszym miejscu, 3 maja na drugim i 1 sierpnia na trzecim miejscu. Myślę, że hierarchia nie jest przypadkowa. Być może stawiam kontrowersyjną tezę, ale te wszystkie święta są świętami radosnym - dodał minister.

Anna Fotyga jest przekonana, że wybuch Powstania Warszawskiego jest kluczowym elementem historii Polski.

- Jestem bardzo wzruszona mogąc uczestniczyć w tak świetnym gronie - mówiła europoseł Anna Fotyga. - Uczestniczyć w tak ważnym i istotnym wydarzeniu, które wpisało się w historię Polski i historię świata - dodała.

Natomiast wojewoda pomorski podkreślał, że 1 sierpnia 1944 dla powstańców był dniem radosnym.

- Powstanie Warszawskie jest symbolem męstwa niezłomnej walki o wolną Polskę - mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Spotkaliśmy się pod pomnikiem Witolda Pileckiego, który również bił się o Warszawę. To był dzień radości, w końcu była możliwość walczyć z okupantem z bronią w ręku - dodał.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto