Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Oliwski [7 cudów Trójmiasta - nominacja]

7 cudów Trójmiasta
7 cudów Trójmiasta
Park Oliwski jest piękny o każdej porze roku. Nie przypadkowo znalazł się na liście gdańskich zabytków i nie przypadkowo jest jednym z nominowanych do tytułu 7 cudów Trójmiasta.
7 cudów Trójmiasta: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Historia Parku rozpoczęła się w XII wieku, kiedy do Oliwy sprowadzili się Cystersi. Przez lata tworzyli oni zabudowę klasztorną i towarzyszące jej ogrody, alejki, łąki. Przez wieki Cystersi miłujący ogrodnictwo zmieniali tereny zielone zgodnie z obowiązującymi modami, zawsze jednak ze starannością i szczególnym uwzględnieniem komponowania ogólnych planów parku.

W XVI wieku park słynął już wśród osobistości ówczesnego świata, które chętnie przyjeżdżały nawet z daleka, aby podziwiać ten niezwykły zakątek. W Oliwie gościł m.in. Zygmunt III Waza a także Jan Kazimierz. Bywali nuncjusze papiescy i władcy innych krajów europejskich. To tutaj zawarto Pokój Oliwski kończący wiele lat wojen polsko - szwedzkich.

W XVIII wieku z inicjatywy Opata Jacka Rybińskiego park przebudowano na modłę włosko- francuską, głównym projektantem przestrzeni był Andre de la Notre, twórca ogrodów Wersalu.

W czasach rozbiorów będący pod administracją pruską park przebudowano na sposób znany do dziś. Pólnocno-wschodnią część parku zaprojektowano z uwzględnieniem mody okresu romantyzmu. Park ozdobiły pagórki, kaskada i liczne rzeźby. Część elementów chińskich została jednak zlikwidowana w XIX wieku.

W 1926 roku park stał się częścią Wolnego Miasta Gdańska, zaśjego nowy opiekun, botanik Erick Wocke sprowadził tutaj wiele cennych gatunków roślin z całego świata. Park uległ znacznym zniszczeniom w czasie II wojny światowej. Odbudowano go po wojnie, lecz części wyposażenia z czasów dawnej świetności nie udało się zrekonstruować.

Od 1955 roku Park Oliwski nosi imię Adama Mickiewicza. Obecnie właścicielem parku miasto.

Park Oliwskijest nominowany z plebiscycie 7 cudów Trójmiasta.
Park ten jest miejscem niezwykłym, przepięknym, które szczególnie upodobali sobie spacerowicze - zwłaszcza mieszkańcy Oliwy. Ostatnio było o nim bardzo głośno, kiedy okazało się, że gdańska kuria domaga się od władz Gdańska zwrotu części parku o czym pisaliśmy wielokrotnie. Po tych doniesieniach, pojawiło się mnóstwo lokalnych inicjatyw obywatelskich, które walczyły o zachowanie parku w obecnym stanie. Zdecydowanie daje to do myślenia i dowodzi, że dla wielu gdańszczan Park Oliwski jest miejscem niezwykłym i zdecydowanie zasługującym na miano jednego z 7 cudów Trójmiasta.Dodaj swoją nominację

**[7 cudów Trójmiasta:** Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje](https://gdansk.naszemiasto.pl/7-cudow-trojmiasta-znamy-wyniki/ar/c7-2999944 "Przejdź do serwisu 7 cudów Trójmiasta")



Patroni plebiscytu 7 cudów Trójmiasta

Jan Kozłowski
Marszałek
Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni
Paweł Adamowicz
Prezydent Gdańska
Jacek Karnowski
Prezydent Sopotu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park Oliwski [7 cudów Trójmiasta - nominacja] - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto