Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza przychodnia w Pomorskiem. Plombowanie pod narkozą

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Pierwszym pacjentem, który zdecydował się na usunięcie i plombowanie zębów pod narkozą jest 33 letni mieszkaniec Gdyni Andrzej R., który od wielu lat jak mógł unikał dentystycznego fotela.

Pierwszym pacjentem, który zdecydował się na usunięcie i plombowanie zębów pod narkozą jest 33 letni mieszkaniec Gdyni Andrzej R., który od wielu lat jak mógł unikał dentystycznego fotela.
- Do dziś pamiętam jak w szkole podstawowej wyciągano mnie za ręce i nogi z klasy, gdyż przyszła moja kolej na przegląd zębów - opowiada Andrzej R. Od tamtej pory panicznie bałem się dentysty.
Sytuacja stała się poważna, gdy Andrzej uciekł z dentystycznego fotela w połowie zabiegu.
- Miałem dużą dziurę, ząb bolał, ale wolałem łykać tabletki przeciwbólowe niż dać sobie wiercić w zębach - mówi Andrzej. Zdawałem sobie sprawę, że bakterie, które mam w jamie ustnej są szkodliwe dla całego organizmu. Od lekarzy dowiedziałem się, że mogę wyleczyć zęby bez bólu. Nie wahałem się ani chwili.
Uśpionemu Andrzejowi R. gdańscy stomatolodzy: dr Maria Stomal-Pietrzyk (specjalista od stomatologii zachowawczej) i Bronisława Simon-Bereza (specjalista z chirurgii stomatologicznej) usunęli i zaplombowali za jednym zamachem kilka zębów. Nad bezpiecznym snem pacjenta czuwała dr Jolanta Grzybowska, specjalista anestezjolog z Akademii Medycznej w Gdańsku.
Od dawna wiadomo, że część pacjentów powinna być leczona stomatologicznie w pełnym znieczuleniu.
Tymaczasem żadna z pomorskich przychodni nie chciała brać sobie na głowę dodatkowych kłopotów (trzeba było zatrudnić anestezjologa i kupić aparat), po drugie, kto miałby za narkozę u dentysty płacić. Wiadomo było, że narkoza nie mieści się w ,standardzie" i że nie zapłaci za nią ani kasa chorych, ani Ministerstwo Zdrowia. Jedynie w gabinecie stomatologicznym przy Szpitalu Specjalistycznym w Gdańsku-Zaspie bezpłatnie leczono w ten sposób zęby dzieciom niepełnosprawnym.
- Nie ukrywam, że koszt znieczulenie musi pokryć sam pacjent, gdyż kasom chorych nawet nie wolno za to płacić - tłumaczy dr Stomal-Pietrzyk.
W trakcie jednorazowej narkozy można wyleczyć pacjentowi kilka zębów naraz i wykonać wszystkie rodzaje zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej i chirurgii stomatologicznej. Tego typu leczenia nie proponują gabinety prywatne.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto