Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika bryluje w rankingach popularności

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
6,7 kandydatów na jedno miejsce to wynik ubiegłorocznej rekrutacji na Politechnikę Gdańską, która jest na drugim miejscu najbardziej popularnych uczelni w Polsce.

Gdańska uczelnia ma niższe notowania jedynie od Politechniki Warszawskiej, której średnia wynosi 8,0 kandydata na jedno miejsce. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Ranking opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na liście 10 najpopularniejszych uczelni nie znalazł się natomiast Uniwersytet Gdański.

Według władz PG sukces uczelni to nie tylko wysoki poziom nauczania, ale także świetna atmosfera panująca wśród studentów.

- Bardzo mnie cieszy tak wysoka pozycja Politechniki Gdańskiej w rankingu ministerialnym, ponieważ konkurencja jest bardzo duża - przyznaje prof. Waldemar Kamrat, prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej. - Nie jestem zaskoczony, oferujemy przecież interesujące kierunki studiów. Na naszą uczelnię przyjeżdżają młodzi ludzie z różnych stron Polski, trzeba więc pamiętać, że na atrakcyjność studiowania wpływa także atmosfera i samo miejsce.

Kamrat dodje, że dzięki bardziej otwartej polityce rekrutacyjnej uczelni, w tym roku na Politechnice Gdańskiej studiuje o 10 proc. więcej osób, niż w ubiegłym. Podczas rekrutacji na obecny rok studiów przyjęto 7993 pierwszaków. Łącznie studiuje tu 24 tysiące osób.

Choć Uniwersytet Gdański nie znalazł się w głównym rankingu, to kilka jego kierunków uplasowało się bardzo wysoko. Wśród specjalności językowych, najwięcej kandydatów ubiegało się o miejsce na skandynawistyce na UG. Również wśród kierunków unikatowych, logopedia na UG zajmuje pierwsze miejsce w Polsce. W tym samym rankingu drugie miejsce zajęła inżynieria mechaniczno-medyczna na PG.

- Kierunek ten trafia do ludzi, którzy dostrzegają, że obecność inżynierii w medycynie zwiększa się z roku na rok - tłumaczy Michał Wasilczuk, prodziekan ds. rozwoju na Wydziale Mechanicznym PG. - Potrzebni są zarówno specjaliści od obsługi i serwisowania, jak i projektowania sprzętu medycznego. Cenna jest także bezpośrednia współpraca specjalistów z zakresu inżynierii medycznej z lekarzami w zabiegach operacyjnych oraz rehabilitacyjnych .

Szczegółowe opracowanie MNiSW o wynikach rekrutacji na rok akademicki 2009/2010 znajduje się na stronie ministerstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto