Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorska Nagroda Artystyczna

Anna Malcer
Collage Kamila Benke, fot. Robert Kwiatek i Adam Warżawa
Collage Kamila Benke, fot. Robert Kwiatek i Adam Warżawa
Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest przez marszałka województwa pomorskiego po raz trzeci. Kandydatów do nagrody (w dziewięciu kategoriach: debiut roku, literatura, plastyka, muzyka, teatr, kultura regionalna, ...

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest przez marszałka województwa pomorskiego po raz trzeci. Kandydatów do nagrody (w dziewięciu kategoriach: debiut roku, literatura, plastyka, muzyka, teatr, kultura regionalna, mecenat kultury, całokształt twórczości i wydarzenie kulturalne) nominowała Pomorska Rada Kultury. Laureatów poznamy w specjalnym, nadawanym na żywo programie Telewizji Gdańsk, którego emisja
zplanowana jest na 11 marca o godzinie 21.
Zdobywcy nagrody ( jeden w każdej kategorii) otrzymają 5 tys. zł oraz pamiątkową statuetkę Gryfa.

Nagroda Publiczności

Dziesiątym laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej stanie się zwycięzca plebiscytu publiczności, zorganizowanego wspólnie przez wszystkie regionalne media. To media właśnie nadają taką rangę nagrodzie. Dzięki ich zainteresowaniu laureaci mają okazję pokazać się na pierwszych stronach gazet i w nadawanym na żywo programie telewizyjnym.

W każdy piątek w "Dzienniku Bałtyckim" publikowany jest kupon konkursowy. Znajdują się na nim nazwiska wszystkich nominantów do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wystarczy tylko wytypować nazwisko twórcy, którego dokonania były najciekawsze w 2000 roku.

Oto nominacje w poszczególnych kategoriach:

Literatura

  • Jan Ciechowicz - profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu Filologii Polskiej. Nominacja za studium "Myślenie teatrem"
    ,Myślenie teatrem" to historia teatru od czasów Mickiewicza do współczesności. W dziele tym dostrzeżono twórcze i ciekawe przedstawienie życia teatru, udokumentowane dużą ilością faktów ułatwiających zrozumienie jego istoty.

  • Paweł Huelle - gdański pisarz, za "aktywną działalność literacko-eseistyczną i zaangażowanie w sprawy Gdańska".
    Autor legendarnego "Weisera Dawidka", tomów prozy "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania", a także nominowanego do Nagrody Artusa zbioru felietonów "Inne historie". Paweł Huelle napisał też sztukę teatralną ,Kto mówi o czekaniu". Jako pisarz jest laureatem nagród literackich im. Kościelskich, im. Jurzykowskiego, im. Andreasa Gryphiusa.


  • Zbigniew Żakiewicz - gdański pisarz z Wilna, nominację otrzymał za kontynuację "Ciotuleńki" - powieść "Gorycz i sól morza".
    Przedstawia w niej życie i powikłane losy emigranta z kresów na tle fascynująco przedstawionej historii Gdańska i regionu kaszubskiego. Nominant do Nagrody Artusa za tę najnowszą powieść i laureat tej nagrody za poprzednią "Ujrzane, w czasie zatrzymane" (1996). Przed dwoma laty hucznie obchodził czterdziestolecie pracy twórczej.

    Muzyka

  • Leszek Kułakowski - nominacja w kategorii za wybitne osiągnięcia kompozytorskie i nagranie płyty CD "Eurofonia", w której nastąpiło twórcze połączenie muzyki ludowej, jazzu i muzyki współczesnej.
    W ubiegłym roku współorganizowany przez niego Komeda Jazz Festiwal w Słupsku był nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii wydarzenie kulturalne. Słupski pianista i kompozytor jest jego pomysłodawcą."

  • Leszek Możdżer - nominacja w za pamiętne wykonanie "Requiem dla mojego przyjaciela" kompozycji Zbigniewa Preisnera w katedrze Oliwskiej.
    Trzydziestoletni pianista, kompozytor i aranżer, którego w Polsce od kilku lat zna niemal każdy miłośnik jazzu. Absolwent klasy fortepianu gdańskiej Akademii Muzycznej, już na początku studiów zaproszony do współpracy przez grupę Miłość, stał się wkrótce najbardziej rozchwytywanym polskim pianistą jazzowym. Od wielu lat współpracuje z Preisnerem przy nagraniach muzyki filmowej.

  • Piotr Słopecki - nominowany za znakomitą, odkrywczą interpretację cyklu Jana Sebastiana Bacha "Kunst der Fuge".
    Wrocławianin, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej. Młody muzyk znany jest z nagrań dla cenionej przez melomanów wytwórni DUX, w której wydał m.in. bachowskie ,Wariacje goldbergowskie", uważane za jedne z trudniejszych i piękniejszych w całej światowej literaturze fortepianowej. Słopecki nie tylko koncertuje i nagrywa, ale również zdobywa drugi dyplom jako organista w klasie prof. Bogusława Grabowskiego.

    Teatr

  • Krzysztof Babicki - zbiegły z Gdańska reżyser, nominowany za niepowtarzalną adaptację i reżyserię spektaklu "Wróżby kumaka"
    "Wróżby kumaka" to spektakl według powieści Güntera Grassa, zrealizowany przez NCKw prywatnym mieszkaniu w Wrzeszczu. Babicki był przez osiemnaście lat etatowym reżyserem teatru Wybrzeże, przez trzy dyrektorem artystyczny tej sceny. Reżyserował też w krakowskim Starym Teatrze i w Teatrze Telewizji - około 20 przedstawień.

  • Joanna Bogacka - znakomita aktorka teatru Wybrzeże nominowana za kreację bezwzględnej i perwersyjnej Markizy de Meurteil w spektaklu "Niebezpieczne związki".
    Jej rola została uznana za najciekawszą ubiegłoroczną kreację w trójmiejskich teatrach. Laureatka Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 1996 rok w kategorii sztuka aktorska za rolę w "Zmierzchu" Babla w Teatrze Wybrzeże oraz za rolę Lotty w "Jubileuszu" George Tabori w Teatrze Atelier.

  • Marcin Bortkiewicz - nominowany w kategorii teatr za prezentacje monodramu ,Satana", opartego na motywach "Doktora Faustusa" Tomasza Manna.
    Tą znakomitą inscenizacją zdobył dwie pierwsze nagrody ubiegłorocznego III Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich i Kabaretów Studenckich. w Gdańsku. Uznanie krytyków teatralnych i to zwycięstwo przyniosło szansę prezentacji monodramu międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu.

    Plastyka

  • Dominik Lejman - młody artysta malarz, nominacja za odkrywczy sposób łączenia tradycyjne formy malarstwa ze współczesnymi technikami multimedialnymi.
    W końcu ubiegłego roku otrzymał Paszport "Polityki" za płótna będące malarskimi ekranami dla projekcji wideo. Studiował w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i w londyńskim Royal College of Art. Wysokie czesne spłacał biorąc udział w konkursach malarskich, projektowych i walcząc o stypendia.

  • Sławoj Ostrowski - profesor oraz prorektor do spraw naukowo-dydaktycznych gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rzeźby.
    Prowadzi pracownię rzeźby na ASP. Sam jest autorem pomników: gdyńskiego pomnika stoczniowców wraz z prof. Ryszardem Semką, Antoniego Abrahama w Pucku i Jakuba Wejhera w Wejherowie oraz projektu ławeczka z Grassem na Lelewela we Wrzeszczu. Zajmuje się portretem rzeźbiarskim i figurą w drewnie.

  • Aneta Szyłak - kierująca Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, nominowana za twórcze i niepokorne wskazywanie miejsca artysty i sztuki we współczesnym świecie.
    Swoją postawę udokumentowała w ubiegłym roku dwiema znaczącymi wystawami: ,All you need is love" - ekspozycją sztuki współczesnej, pokazującą w jaki sposób mówi się dzisiaj o miłości, jak ją przedstawia w kulturze masowej oraz zgoła odmienną wystawą ,Drogi do wolności", dokumentującą nie tylko wydarzenia Sierpnia`80, ale także najistotniejsze momenty z półwiecznej historii sprzeciwu Polaków wobec narzuconego im totalitarnego systemu.


    Błyskotliwy debiut

    Za debiut nominowani zostali: Anna Kociarz w znakomitej roli Olgi w sztuce ,Ogień w głowie" w teatrze Wybrzeże; kwartet smyczkowy w składzie: Anna i Michał Lisienianowie, Jakub Grabe-Zaremba i Emanuel Kanty Drzyzgała - laureaci I nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Pendereckiego w Krakowie i Waldemar Michorzewski za wystawę fotografii artystycznej "Dzianie", prezentowanej w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego, a stanowiącej wybitną i twórczą dokumentację akcji artystycznych, mających miejsce na Pomorzu.

    Kultura regionalna

    Dostrzeżono także niebanalne zjawiska w dziedzinie kultury regionalnej, a były nimi: VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru, organizowany przez Władysława Czarnowskiego; autorski program Haliny Kasjaniuk i Wiesława Quelli w postaci Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ,Europa 2000. Zdarzenia" w Tczewie oraz Władysławę Wiśniewską - osiemdziesięcioletnią artystkę ludową, gawędziarkę, nauczycielkę wdzydzkiej szkoły haftu i śpiewaczkę prowadzącą zespół Wdzydzanki.


    Wydarzenia roku

    Z 40 zgłoszonych projektów miana wydarzeń roku 2000 należą się dwóm wystawom: "Sybir Pro Memento" z przejmującą scenografią Aliny Afanasjew oraz "Józef Czapski - widzenie życia" w Pałacu Opatów w Oliwie ze scenariuszem Wojciecha Zmorzyńskiego. Doceniono też znakomity pomysł Włodzimierza Nowotki przeniesienia opery "Tannhaüser" Richarda Wagnera na deski Opery Leśnej w Sopocie.


    Za całokształt

    Rozpatrzywszy dorobek twórczy dwudziestu siedmiu artystów Pomorska Rada Kultury nominowała: Jerzego Bytnerowicza - przewodniczącego zespołu organizacyjnego 24. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i założyciela Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego; Andrzeja Turzyńskiego - słupskiego pisarza, obchodzącego właśnie 45-lecie pracy twórczej, poetę prozaika, eseistę, autora sztuk scenicznych i słuchowisk radiowych oraz Macieja Nowaka za promocję kultury na forum ogólnopolskim i nadbałtyckim. Podkreślono takie zalety byłego dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury, jak energia w kreowaniu przedsięwzięć, otwartość na projekty środowiska lokalnego, umiejętność łączenia stylów i kultur oraz niebanalne sposoby promowania kultury pomorskiej w Polsce i w świecie.


    Mecenat

    Nie zapomniano także o mecenasach, wśród których znalazła się jedna osobistość i dwie firmy. Mecenasem z krwi i kości okazał się w ubiegłym roku rektor Politechniki Gdańskiej profesor Aleksander Kołodziejczyk - inicjator i organizator koncertów: "Requiem dla mojego przyjaciela" oraz cyklu "Politechniczne wieczory muzyczne". Mostostal Gdańsk S.A. wyróżniono za konsekwetnie przemyślane i konkretne działania wspierające substancję materialną Teatru Muzycznego w Gdyni oraz sponsorowanie wystawy ,Drogi do wolności" , zaś Zespół Elektrociepłowni Wybrzeże S.A. w Gdańsku za stałe wspieranie instytucji i zespołów muzyki poważnej Cappelli Gedanensis i Filharmonii Bałtyckiej, w tym przekazanie własnego zakładu na Ołowiance z przeznaczeniem na siedzibę filharmonii.
  • od 7 lat
    Wideo

    NORBLIN EVENT HALL

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto