Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Obwodnicy Trójmiasta w Kowalach powstaną trzy ronda. Mają rozładować korki

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Przy węźle Kowale powstaną trzy tymczasowe ronda, które mają rozładować korki przy zjeździe z Obwodnicy Trójmiasta
Przy węźle Kowale powstaną trzy tymczasowe ronda, które mają rozładować korki przy zjeździe z Obwodnicy Trójmiasta google maps
Węzeł Kowale w gminie Kolbudy to jedno z najbardziej zakorkowanych miejsc w okolicach Gdańska. Kierowcy zjeżdżający w tym miejscu z Obwodnicy Trójmiasta muszą uzbroić się w cierpliwość. To ma się już wkrótce zmienić. W ferie bowiem mają zostać zbudowane trzy tymczasowe ronda, które usprawnią ruch drogowy w tym miejscu.

Powstaną ronda przy węźle Kowale

Węzeł Kowale to miejsce, które jest niemal notorycznie zakorkowane. Aby dostać się od strony Kolbud na drugą stronę obwodnicy Trójmiasta, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Pokonanie węzła Kowale zajmuje kierowcom często nawet do kilkudziesięciu minut. Nie mniejsze trudności napotykają kierujący jadący w przeciwnym kierunku lub próbujący wyjechać na drogę wojewódzką z ulicy Glazurowej.

Przejazd mają upłynnić trzy ronda, które mają powstać w pobliżu węzła w czasie ferii zimowych. Wykonają je firmy Mirbud i Kobylarnia, konsorcjum realizujące budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Prace wprowadzające zmiany w ciągu drogi wojewódzkiej 221 potrwać mają kilka dni. Ronda będą funkcjonować tymczasowo, tj. przez okres dwóch lat.

Jak zaznacza wójt gminy Kolbudy, nie bez powodu na budowę wybrano okres ferii.

- Od początku zależało nam na tym właśnie terminie – mówi Andrzej Chruścicki, wójt gminy Kolbudy. - Podczas przerwy w nauce szkolnej natężenie ruchu na drogach jest mniejsze. To dobry moment, aby wprowadzić nową organizację, która powinna upłynnić ruch w okolicy węzła oraz na osiedlach do czasu zakończenia budowy OMT. Wraz z przedstawicielami konsorcjum szacujemy, że prowizoryczne ronda funkcjonowały będą przez około dwa lata

.

Przedstawiciele konsorcjum Mirbud i Kobylarnia nie kryją, że rozwiązanie to jest formą zadośćuczynienia za utrudnienia, z którymi mierzyć się muszą mieszkańcy gminy w związku z budową OMT. Proszą jednocześnie o cierpliwość i wyrozumiałość w dniach, w których wdrażane będą tymczasowe formy organizacji ruchu w obrębie węzła Kowale.

Trzy ronda przy węźle Kowale. Jak będą wyglądały zmiany?

Pierwsze z tymczasowych rond umiejscowione zostanie przed wjazdem na węzeł Kowale, od strony Kolbud. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym połączy DW 221 z wjazdem oraz zjazdem na trójmiejską obwodnicę. Z ulicy Magnackiej przed węzłem Kowale, według nowej organizacji, możliwy będzie jedynie wyjazd w prawą stronę, bez możliwości wjazdu na rondo.

Węzeł Kowale
Przy węźle Kowale powstaną trzy rondaUG Kolbudy

Drugie z prowizorycznych skrzyżowań okrężnych zlokalizowane zostanie po drugiej stronie węzła. Tam zastosowane będzie podobne rozwiązanie jak przy wjeździe na wiadukt od strony Kolbud. Tymczasowe skrzyżowanie łączyć więc będzie drogę wojewódzką z wjazdem i wyjazdem na obwodnicę.

Węzeł Kowale
Przy węźle Kowale powstaną trzy rondaUG Kolbudy

Trzecie z rond powstanie natomiast kilkadziesiąt metrów za węzłem, na wysokości stacji benzynowej, łącząc drogę wojewódzką z ulicami Glazurową oraz Starowiejską. Rozwiązanie to powinno pomóc w upłynnieniu ruchu na osiedlowych ulicach, na których w godzinach szczytu czas i nerwy tracą mieszkańcy usiłujący dostać się do DW221 czy Obwodnicy Trójmiasta.

Węzeł Kowale
Przy węźle Kowale powstaną trzy rondaUG Kolbudy

CZYTAJ TEŻ: Rusza program Zielone Kolbudy. Wkrótce nabór wniosków na dofinansowanie

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przy Obwodnicy Trójmiasta w Kowalach powstaną trzy ronda. Mają rozładować korki - Pruszcz Gdański Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto