Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Miasto Gdańsk będzie zmuszone dokończyć inwestycję ze środków własnych? Przedłużają się uzgodnienia z PWKZ

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Rewitalizacja Biskupiej Górki. Miasto Gdańsk będzie zmuszone dokończyć inwestycję ze środków własnych?
Rewitalizacja Biskupiej Górki. Miasto Gdańsk będzie zmuszone dokończyć inwestycję ze środków własnych? Jakub Steinborn
Co dalej z rewitalizacją Biskupiej Górki? Czy inwestycja będzie musiała być dokończona ze środków własnych miasta? Przedłużają się uzgodnienia z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i jak wskazuje Katarzyna Błaszkowska z Biura Rozwoju Gdańska, może to być powodem, aby to Gmina Miasta Gdańska musiała ze środków własnych dokończyć inwestycję, której wartość wynosi niemal 60 milionów złotych. Co jednak z mieszkańcami, którzy zamieszkiwali Biskupią Górkę? Tylko 2 rodziny zadeklarowały, że chcą wrócić do swoich mieszkań po zakończeniu prac.

Co dalej z rewitalizacją Biskupiej Górki? Projekt jest realizowany, ale mogą wystąpić problemy z jego finansowaniem

Biskupia Górka, to żywa historia Gdańska, która sięga aż Średniowiecza, kiedy siedzibę tam mieli biskupi kujawscy. Od lat trwała dyskusja o tym, że tak wyjątkowe miejsce na mapie Pomorza powinno odzyskać blask. Prace z tym związane rozpoczęły się lata temu, jednak dopiero od ok. 5-6 lat, co podkreślają i mieszkańcy i turyści, da się zauważyć efekty tych prac. Czy po 746 latach od powstania osady, Biskupia Górka odzyska blask?

Umowa w sprawie rewitalizacji Biskupiej Górki została podpisana 30 czerwca 2017 roku, w ramach projektu "Rewitalizacja Biskupiej Górki i Starego Chełmu w Gdańsku" realizowane są takie zadania jak:

  • Remont i adaptacja lokalu przy ul. Styp-Rekowskiego 16 na Starym Chełmie w celu prowadzenia działań społecznych – w trakcie realizacji.
  • Przebudowa ulic Biskupiej, Na Stoku i Salwator oraz ul. Górka wraz z infrastrukturą techniczną- część I Górka – zakończone; część II: Zaroślak, Na Stoku Biskupia, Salwator – w trakcie realizacji.
  • Przebudowa i modernizacja elementów budynków mieszkalnych wraz z otoczeniem - 13 budynków komunalnych – rozpoczęte w 2022 r.: Rogaczewskiego 45, Salwator 7, Biskupia 8A, 11, 17, 27 Na Stoku 35,39,40; rozpoczęte w 2023 r.: Biskupia 27, Na Stoku 12B, 15, 23, 25.
  • Przebudowa i modernizacja elementów budynków mieszkalnych wraz z otoczeniem - 37 budynki wspólnot mieszkaniowych – 21 zakończonych remontów budynków.
  • Urządzenie przestrzeni publicznej i terenów zielonych przy ul. Styp-Rekowskiego – zadanie zakończone w maju 2021 r.
  • Projekt społeczny: Zad.1 Centrum Wsparcia Seniora, Zad. 2 Centrum Wsparcia Rodzin – projekt zrealizowany częściowo: Zad.1 zrealizowane (zakończone w VI 2021), Zad. 2 w trakcie realizacji (od kwietnia 2022 do września 2023); obecnie w lokalizacji zastępczej.
  • Podwórka – instrument elastyczności – projekt na rewitalizację podwórek poprzez wspólną pracę z mieszkańcami zrealizowany w latach 2018-2022 w trzech lokalizacjach: ul. Górka, ul. Biskupia (przy schodach) oraz ul. Salwator; 2023 roku podtrzymywana jest trwałość w ramach środków samorządowych.
  • Projekty roczne społeczne – utrzymywanie trwałości Centrum Wsparcia Seniora (od 15.05.2023) oraz Centrum Wsparcia Rodzin (trwałość rozpocznie się od 01.10.2023).

- Biskupia Górka, to perełka nie tylko Śródmieścia, ale i całego Gdańska i regionu - mówił w lipcu 2022 roku radny Bogdan Oleszek w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim". - Mieszkańcy powinni i muszą zostać w swoich domach. Starych drzew się nie przesadza. Chyba, że ktoś sam wyrazi taką wolę, bo i takie sygnały dostawałem w trakcie dyżurów radnego. Jeżeli ktoś jednak zechce zostać na Biskupiej Górce, to miasto powinno mu to umożliwić, ba, nawet ułatwić.

Ze stanowiskiem radnego zgadzał się inny przedstawiciel Rady Miasta, Przemysław Majewski z Prawa i Sprawiedliwości, który podkreślał, że cały proces rewitalizacji musi odbywać się w dialogu z mieszkańcami.

Co dalej z procesem rewitalizacji? Czy w jego realizacji występują opóźnienia lub inne utrudnienia?

- Pojedyncze utrudnienia lub opóźnienia w realizacji całego projektu związane są z przedłużającymi się uzgodnieniami z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - informuje "Dziennik Bałtycki" Katarzyna Błaszkowska z Biura Rozwoju Gdańska. - Konsekwencją powstałych w wyniku tego opóźnień jest przekroczenie terminu kwalifikowalności wydatków poza termin rozliczeń wskazany podczas kontraktacji. W związku z tym konieczne będzie dokończenie inwestycji ze środków własnych Gminy Miasta Gdańska.

O jakich kwotach mowa? Ile faktycznie kosztuje cały proces rewitalizacji?

Koszt rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu wynosi dokładnie 57 951 474,48 złotych. Aż 45,84 procent tej kwoty pochodzi z budżetu środków europejskich (26 565 963,03 zł), a 5 829 057,76 zł to wkład własny Gminy Miasta Gdańska.

- Należy jednak pamiętać, że w związku z przedłużającymi się uzgodnieniami z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, co grozi niedotrzymaniem terminów, być może Gmina Miasta Gdańska będzie zmuszona dokończyć inwestycję, finansując ją ze środków własnych - dodaje Katarzyna Błaszkowska.

Równie ważna dla przyszłości tego miejsca jest tkanka społeczna Biskupiej Górki. Jak wynika z informacji "Dziennika Bałtyckiego" tylko 2 rodziny zadeklarowały, że po remoncie chcą wrócić do swoich mieszkań. Co z pozostałymi?

- W przededniu rozpoczęcia remontów budynków komunalnych na terenie Biskupiej Górki zamieszkiwały je 42 rodziny. Dwie rodziny zadeklarowały, że chcą wrócić do swoich mieszkań po zakończeniu prac, 11 wrócić nie chce, a 29 nie ma prawa do powrotu - dodaje Katarzyna Błaszkowska z Biura Rozwoju Gdańska.

Kto nie będzie mógł wrócić do swoich domów?

- Prawa powrotu nie mają rodziny, które na dzień wykwaterowania posiadały wyrok o eksmisję z lokalu albo zajmowały go bez tytułu prawnego i nie spełniały kryteriów do legalizacji uprawnień - wyjaśnia Katarzyna Błaszkowska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto