Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem wokół Jezior Wdzydzkich

SURA
Wycieczka rowerowa może być wspaniałą przygodą dla osób w każdym wieku. Idealnym miejscem na taką wyprawę jest teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Piękne krajobrazy, jeziora, lasy i regionalne zabytki można zobaczyć na trasie Kościerzyna - Wdzydze Kiszewskie. Jej długość wynosi 20 km. Po drodze znajduje się siedem przystanków z tablicami edukacyjnymi i dwie wiaty. Sama ścieżka przez całą drogę jest oznakowana za pomocą niebieskich znaków na drzewach i drogowskazach.

- Szlak rowerowy z Kościerzyny do Wdzydz łączy dwie atrakcyjne turystycznie miejscowości - mówi Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie. - Został przygotowany z myślą o turystach, którzy koleją mogą dojechać do Kościerzyny, a dalej na rowerze do Krzyża Jezior Wdzydzkich. To propozycja przyrodniczo-krajoznawczej wycieczki rowerowej po leśnych terenach na północ od kompleksu Jezior Wdzydzkich.

Trasa rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Kościerzynie, a kończy w centrum Wdzydz Kiszewskich przy Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym. Po drodze mijamy miejscowość Lizaki i przejeżdżamy przez Juszki, wieś o ciekawej i cennej zabudowie regionalnej. Mijamy jezioro Strupino, rezerwaty przyrody torfowisko Strupino i Jezioro Wałachy, użytki ekologiczne Studzience i Kiszewskie Bagno, muzeum we Wdzydzach oraz 36-metrową wieżę widokową, z której można podziwiać Krzyż Jezior Wdzydzkich.

Rowerzyści, którzy mają dobrą kondycję, z pewnością chętnie wyruszą w dalszą drogę. Dla nich przygotowano trochę dłuższą ścieżkę - dookoła Jezior Wdzydzkich. W tym przypadku do pokonania jest prawie 50 km. Ścieżka jest oznakowana za pomocą zielonych znaków na drzewach i drogowskazach. Trasa prowadzi przez malownicze tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, ukazując piękno przyrody Kaszub południowych. Przejedziemy na rowerze dookoła słynnego Krzyża Jezior Wdzydzkich, największego kompleksu jeziornego na Kaszubach, przez lasy, pola, łąki i wsie.

Trasa prowadzi brzegami rozległych jezior, gruntowymi drogami przez niekończące się bory, przecina malownicze wsie i pozwala poznać naturę ziemi kaszubskiej. Pokonując ją, warto zobaczyć też Jezioro Wdzydzkie z punktów widokowych w Przytarni i we Wdzydzach Tucholskich, torfowiskowe użytki ekologiczne i zabytki sakralne we Wielu.

Na trasie trudno znaleźć miejsce, w którym można coś przekąsić, ponieważ ścieżka biegnie głównie przez lasy. Jednak w samych Wdzydzach na pewno nikt nie będzie głodny. Można zajrzeć np. do zajazdu U Sołtysa, gdzie serwowane są pierogi sołtysa (10 zł za porcję) lub żurek kaszubski (4 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto