Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek mieszkaniowy w Gdańsku. Ceny mieszkań ustępują tylko warszawskim

Alicja Charzyńska
Popyt przewyższa podaż
Gdańsk -  tutaj oferta wyprzedaje się najprędzej. Mimo dużej liczby nowych inwestycji, wprowadzanych na rynek przez deweloperów, nadal popyt przewyższa sprzedaż.
Popyt przewyższa podaż Gdańsk - tutaj oferta wyprzedaje się najprędzej. Mimo dużej liczby nowych inwestycji, wprowadzanych na rynek przez deweloperów, nadal popyt przewyższa sprzedaż. Piotr Hukało
W I kwartale 2017 roku sprzedaż nowych mieszkań ciągle rosła, a liczba mieszkań do kupienia w budowie pobiła kolejny rekord. Ale to nie boom!

W I kwartale 2017 roku sprzedaż nowych mieszkań ciągle rosła, by osiągnąć - po raz kolejny - rekordową wysokość. Tym razem wyniki pomorskich (i nie tylko) deweloperów przebiły najlepsze wyniki z czasów poprzedniego boomu.

Zdaniem analityków z Narodowego Banku Polskiego obecnego okresu nie można jednak określać mianem boomu, bo cechą charakterystyczną tego ostatniego jest gwałtowny wzrost cen (z którym przed dekadą mieliśmy do czynienia). Teraz ceny są stabilne, a rynek deweloperski rośnie, ale jest w cyklu ekspansji.

Gdańsk robi rynek

W Gdańsku te zjawiska charakteryzuje większa dynamika. Efekt? W czasie ostatnich czterech kwartałów deweloperzy sprzedali 10 tys. mieszkań - wynika z monitoringu rynku, jaki prowadzi od lat firma REAS. To najlepsza sprzedaż w historii branży, a roczne przyrosty w ostatnich trzech latach (2014-2016) wynosiły odpowiednio 30 proc., 15 proc. i 26 proc. r/r. To spowodowało, że praktycznie prawie całą oferta wyprzedaje się na etapie projektowania i budowy: aktualnie wg. danych REAS na ok. 6 tys. mieszkań na rynku gotowych jest tylko 569.

Ceny transakcyjne są stabilne i niewiele odbiegają od cen ofertowych, co oznacza, że utargować można niewiele. Obecnie średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym z Trójmieście ustępują już tylko warszawskim. W tej sytuacji wiele osób szuka szczęścia na rynku wtórnym. Na przykład w Gdyni różnice między ceną ofertową a transakcyjną sięgają nawet 1,8 tys. zł/m kw.!

Fenomen inwestorów

Deweloperzy wciąż rozpoczynają nowe inwestycje. Liczba mieszkań do kupienia w budowie pobiła kolejny rekord, ale deweloperzy na razie nie boją się ryzyka. Jak dokumentują dane NBP - zakupy gotówkowe to obecnie już 2/3 całego wolumenu! I jak na razie ci, którzy kupują na wynajem nie mają się czego bać - że w końcu rynek się nasyci. Nieprędko. Program _„Mieszkanie Plus” _jest dopiero w powijakach i nikt nie wie, jaki będzie miał wpływ na rynek.

Tymczasem segment komercyjnych (czyli prywatnych) mieszkań na wynajem to w naszym kraju zaledwie - jak ocenia NBP - ok. 3 proc., podczas gdy w krajach europejskich średnia wynosi 10 proc. Na tym rynku są więc jeszcze rezerwy, jest perspektywa popytu, która dodatkowo generuje wynajem krótkoterminowy.

Destynacja wakacyjna

Na gdańskim lotnisku ląduje tygodniowo 123 samoloty, odbywające rejsy z krajów skandynawskich (z wyjątkiem Finlandii). Wysiada z nich ok. 1 miliona przybyszów, którzy przyjeżdżają na wypoczynek (głównie weekendowy), do centrów medycznych i SPA, a nawet na zakupy. To ruch lokalny, nadbałtycki, a nie tylko on przysparza Gdańskowi turystów. Miasto zostało w tym roku uznane za jedną z najatrakcyjniejszych destynacji wakacyjnych w Europie. Najem krótkoterminowy ma też ogromne perspektywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto