MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Smród mazutu w gdańskich dzielnicach. Jakie są wyniki kontroli w Siarkopolu?

Ewelina Oleksy
Skargi na brzydki zapach złożyli mieszkańcy Letnicy, Nowego Portu i Brzeźna
Skargi na brzydki zapach złożyli mieszkańcy Letnicy, Nowego Portu i Brzeźna Karolina Misztal
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku zakończyli kontrolę w firmie Siarkopol. Była ona efektem skarg mieszkańców z Letnicy, Nowego Portu i Brzeźna na duszący smród pochodzący prawdopodobnie z terenu tego zakładu.

Kontrola potwierdziła przypuszczenia mieszkańców.

- Ustalono, że źródłem uciążliwości odorowej, tj. ciężkiego intensywnego zapachu węglowodorów, jest działalność firmy Siarkopol Gdańsk S.A. przy ul. Sucharskiego- informuje Edyta Witka- Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony środowiska. - W trakcie kontroli przedsiębiorstwa potwierdzono, że uciążliwości zapachowe pochodzą z przeładunku oraz magazynowania ciężkiego oleju opałowego- mazutu - dodaje.

Czytaj: Dzielnice w oparach mazutu. Siarkopol nie bada składu chemicznego transportów

Jak informuje WIOŚ, olej opałowy jest dostarczany cysternami kolejowymi od dwóch producentów do bazy paliw zakładu. Z uwagi na technologiczną konieczność mazut przy przeładunku i czasowym gromadzeniu w zbiornikach jest utrzymywany w podwyższonej temperaturze. - Jedynie ciężki olej opałowy z jednej z firm dostarczających charakteryzuje się szczególną intensywnością zapachową. W przypadku oleju dostarczanego przez drugiego dostawcę uciążliwość ta występuje w dużo mniejszym stopniu- wskazuje Witka-Jeżewska. - Z uzyskanych informacji wynika, że aby zminimalizować emisję węglowodorów oraz potencjalne uciążliwości zapachowe, dostawy mazutu powodujące silniejsze uciążliwości odorowe, czyli te od pierwszego kontrahenta, nie będą kontynuowane w bieżącym rok.

W oparciu o ustalenia kontroli, WIOŚ wydał zarządzenia pokontrolne obligujące Siarkopol do niedopuszczania do przedostawania się poza teren zakładu uciążliwości zapachowych powstających w trakcie prowadzonych przeładunków paliw ciekłych. Kary finansowej, czyli mandatu, na Siarkopol nie nałożono.

- Liczymy, że inspektorzy WIOŚ pochylą się bardziej nad problemem i przeprowadzą badania jakości powietrza we wspomnianych dzielnicach pod kątem stężenia takich związków, jak benzen- mówi Krzysztof Mystkowski, mieszkaniec Letnicy. Władze Siarkopolu na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami przyznały, że nikt nie bada składu chemicznego transportów mazutu. Przekonywano jednak, powołując się na karty ze specyfikacją produktu, że odór nie jest szkodliwy dla zdrowia. Prezes zapewniał też, że zrobi wszystko, by kolejne partie mazutu nie były już tak uciążliwe zapachowo.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto