Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stadion piłkarski: Żegnaj "górotworze"

Ewa Kowalska
Ewa Kowalska
Coraz trudniej jest w krótkiej chwili ogarnąć wzrokiem zmiany, jakie w ciągu tygodnia zachodzą na budowie stadionu. Prace trwają przy ul. Kochanowskiego, Uczniowskiej, Marynarki Polskiej i Narwickiej.

Czas nieubłaganie goni budowlańców pracujących na Letnicy, toteż tempo prac przybiera na sile. Dzisiaj obok wodzideł, koparek, spycharek i innego drobniejszego sprzętu, pracowało sto wywrotek - dziewięćdziesiąt jeździło do żwirowni, a dziesięć dowoziło popioły ze składowiska Elektrociepłowni.

Ruch na wielkim placu budowy jest ogromny, nie dziwią więc obostrzenia związane z bezpieczeństwem, również moim. Wyposażona przez Wakoz w odblaskową kamizelkę, kask oraz przepustkę, z niepokojem czekam dnia, kiedy dowiem się o konieczności odbycia przeszkolenia BHP. Mentalnie jestem przygotowana nawet na to, a w głowie kołacze mi się myśl, że z powodu Sierpnia '80 nie odbyłam obowiązkowej praktyki studenckiej na budowie. Co się odwlecze...

Prace prowadzone dzisiaj na Letnicy miały różnoraki charakter. Wzdłuż ul. Kochanowskiego zrzucany był materiał przywieziony z rozbieranego właśnie "górotworu", na zapleczu administracyjnym przy ul. Uczniowskiej trwała burza mózgów, od strony ul. Marynarki Polskiej budowany jest tymczasowy wjazd na budowę, a ulice Żaglową i Narwicką opanowały wywrotki.

Pożegnanie z "górotworem"

Likwidacją "górotworu", jak potocznie mówi się o zamkniętym przed dziesięcioleciami wysypisku odpadów komunalnych, zajmuje się firma Met-Trans, która już w ubiegłym tygodniu pojawiła się na Letnicy, a o której działaniach opowiedział pan Piotr Kubiak.

- Prowadzimy prace polegające na rozbiórce "górotworu" utworzonego z ziemi, gruzu i piasku (tzw. odpady inne niż niebezpieczne) oraz ziemi zanieczyszczonej substancjami ropopochodnymi (odpady niebezpieczne), znajdującej się w dolnej części byłego wysypiska. Prace wykonywane będą dwukierunkowo. Po pierwsze prowadzone są działania polegające na segregacji mechanicznej zmieszanych odpadów innych niż niebezpieczne, które po wyselekcjonowaniu w postaci ziemi, piasku, gruzu będą dalej przekazywane do odzysku.

- Jednocześnie w dolną część górotworu wprowadzane są enzymy powodujące uaktywnienie się odpowiednich szczepów bakterii, drożdży i pleśni (znajdujących się w gruncie), które pozwolą w krótkim czasie na rozłożenie substancji organicznych pochodzenia naftowego.

Po upływie dwóch miesięcy grunty poddane działaniom enzymów będą przebadane. Te, które zostaną oczyszczone, przekażemy do odzysku, a zawierające ponadnormatywną zawartość zanieczyszczeń odbiorą specjalistyczne firmy i unieszkodliwią - dodał pan Piotr.

Praca na wielu frontach

Nadal trwają prace projektowe nad przejazdem przez tory kolejowe w kierunku ul. Kochanowskiego. Ze względu na koszt realizacji projektu może się okazać, że Wakoz zrezygnuje z tej drogi transportu, z czego zapewne najbardziej ucieszyliby się mieszkańcy ul. Kościuszki. Decyzje w tej sprawie zostaną wkrótce podjęte.

Tymczasem wewnętrzna droga, biegnąca od ul. Narwickiej w kierunku Uczniowskiej, dotarła już do strefy C, czyli miejsca przeznaczonego pod stadion. Przy użyciu popiołów z Elektrociepłowni wykonywane są kolejne poletka doświadczalne i już wkrótce rozpocznie się docelowe zagęszczanie gruntu.


"Górotwór" powoli znika z panoramy Letnicy.


O ruchach budowlańców przy ul. Marynarki Polskiej dowiedziałam się dzisiaj zanim pojawiłam się na Letnicy. Użytkownik MMki Jacko, prowadzący bloga, na którym również regularnie informuje o postępach na budowie - zawiadomił mnie o nich telefonicznie. - Czy tam drogę budują? - zapytał.

- Rzeczywiście, ze względów logistycznych budujemy wjazd do strefy C od strony ul. Marynarki Polskiej, który umożliwi ruch okrężny po budowie - odpowiedział na wątpliwości Karol Zmysłowski z Wakazu.

W rejonie ulic Żaglowej i Narwickiej panuje ogromny ruch, głównie wywrotek, które nieustannie krążą pomiędzy żwirowniami, ul. Kochanowskiego oraz składowiskiem popiołów. Zainstalowana nieopodal Urzędu Skarbowego myjka do kół samochodowych nadal nie jest podłączona, ale miało to nastąpić w ciągu najbliższych godzin.
**
Od pewnego czasu intrygowało mnie pytanie, jakie zadania stoją przed firmą Keller, która niedawno zainstalowała się na Letnicy. Odpowiedział mi na nie prezes firmy BIEG 2012, Ryszard Trykosko.

- Zadaniem tej firmy będzie zagęszczenie gruntu pod terenem stadionu, do czego posłuży się metodą wibroflotacji, czyli tworzenia wewnątrz gruntu żwirowych kolumn.


A tymczasem na ul. Uczniowskiej remont.


Teren byłych działek zmienia się więc w oczach. Niestety nie dotyczy to całej Letnicy. Dzisiaj na ul. Uczniowskiej łatane były dziury w asfalcie…

Ewa Kowalskaco tydzień dokumentuje proces powstawania gdańskiego stadionu piłkarskiego na mistrzostwa EURO 2012. W pamiętniku Baltic Areny zobacz relacje, filmy i zdjęcia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto