Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z Politechniki Gdańskiej nakręcili parodię "Prison Break"

lukasz.mech
lukasz.mech
Projekt "Student Break" jest całkowicie niekomercyjny – powstał ...
Projekt "Student Break" jest całkowicie niekomercyjny – powstał ... Marcin Mrozowski
Projekt "Student Break" jest całkowicie niekomercyjny. Powstał bez budżetu - mówią twórcy.

"Student Break" to absurdalna komedia osadzona w realiach życia studenckiego na uczelniach technicznych. W zabawny sposób porusza wiele stereotypów z nimi związanych. Scenariusz odwołuje się do amerykańskiego serialu "Prison Break", w którym główny bohater łamie prawo i dostaje się do więzienia, by stamtąd zorganizować ucieczkę z bratem skazanym na śmierć.

- Cały projekt ma charakter niekomercyjny. Powstał całkowicie bez budżetu i był napędzany zapałem jego twórców - mówi Magdalena Dietrich z ekipy "Student Break".

Autorami projektu są pasjonaci techniki filmowej z Trójmiasta i studenci Politechniki Gdańskiej. Organizacja scenariusza, zaplecza i pozwoleń zajęła około roku. Początki były trudne - sprzęt pożyczany był z Akademickiego Centrum Kultury Alternator, z czasem udało się zorganizować własny.

Nagranie powstawało przez trzynaście miesięcy od sierpnia 2010 roku, co dało ponad 200 godzin na planie filmowym. Zdjęcia kręcono na terenach Politechniki Gdańskiej. Sam montaż zajął rok. Wraz z komponowaniem autorskiej muzyki, efektów specjalnych i animacji cała postprodukcja to ponad 500 godzin pracy!

Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w niedalekiej przyszłości. Lucjan Borek, absolwent technikum informatycznego, otrzymuje wyróżnienie za najlepszą pracę dyplomową w prestiżowym konkursie organizowanym przez polskie uczelnie wyższe. W nagrodę otrzymuje indeks na kierunek informatyka na Politechnice Stanowej. Jest to pierwsza w Polsce uczelnia o zaostrzonym rygorze.

Podejmuje studia na elitarnym Wydziale Informatyki Niestosowanej. Wymagania wobec studentów są ogromne - warunki mieszkaniowe przypominają obóz pracy przymusowej, a terenu uczelni nie można samowolnie opuszczać. Ogrodzony teren Politechniki jest patrolowany przez funkcjonariuszy Politechnicznej Służby Bezpieczeństwa, zaś niesubordynacja grozi zaliczaniem karnych egzaminów na Wydziale Ciężkich Robót. Z czasem Lucjan traci nadzieję na wydostanie się z uczelni i zagłębia się w pracę naukową.

Lucjanowi postanawia pomóc jego młodszy brat Michał (główny bohater), student budownictwa na uniwersytecie w Olsztynie. Przypadkiem ma dostęp do szczegółowych planów gmachów Politechniki Stanowej. Postanawia wykorzystać okazję i uratować starszego brata. W tym celu Michał łamie regulamin swojej uczelni i w ramach dyscyplinarnego skreślenia z listy studentów prosi o przeniesienie na uczelnię o zaostrzonym rygorze - Politechnikę Stanową.

Nikt nie spodziewa się, że nowo przybyły student ma w głowie precyzyjny plan ucieczki. Do jego realizacji Michał będzie jednak potrzebował pomocy współwięźniów - najbardziej wykręconych studentów w kraju...

Premiera filmu w czwartek, 17 listopada, w Kinie Neptun przy ul. Długiej 57 w Gdańsku. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie kina codziennie od godz. 14 do 22.

Przypomnijmy, że niedawno swoją premierę miał inny niezależy film "Zapis N".

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto