Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tomasz Blatt opowie o powstaniu w Sobiborze

Dawid Majer
Dawid Majer
Gminę Wyznaniową Żydowską odwiedzi Tomasz "Toivi" Blatt, uczestnik buntu więźniów obozu w Sobiborze. To niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać relacji jednego z uczestników tego powstania.

Tomasz Blatt jest autorem książek "Z popiołów Sobiboru. Historia Przetrwania" oraz "Sobibór - zapomniane powstanie".  To jeden z ostatnich żyjących dziś uczestników buntu w tym obozie. Warto dodać, że powstanie to było jednym z niewielu, które się udały.    

- Spotkanie z Tomaszem Blattem będzie zdarzeniem wyjątkowym - mówi Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. - Będziemy chcieli go sprowokować, aby opowiedział nie tylko o samym buncie, lecz również o tym jak było w obozie. Bohater spotkania zaprezentuje swój film "Ucieczka z Sobiboru". Na miejscu będzie można również kupić jego książki - wyjaśnia.   

Bunt został zorganizowany przez Leona Feldhendlera oraz oficera Armii Czerwonej, Aleksandra "Saszę" Peczerskiego. Wybuchł 14 października 1942 roku. W wyniku powstania zbiegło ok. 300 osób.  Niestety większość z nich została złapana i rozstrzelana. Jednak 49 osobom ucieczka się udała, a 30 z nich doczekało nawet końca wojny. Po powstaniu naziści zlikwidowali obóz w Sobiborze, do czego użyli więźniów z Treblinki. Tomasz "Toivi" Blatt urodził się w 1927 roku w Izbicy. Do Sobiboru trafił jako jeden z najmłodszych więźniów. Jego rodzice oraz młodszy o sześć lat brat zginęli tam w komorze gazowej.

- Było tak niewiele ucieczek z miejsc zagłady - mówi Samet. - Niewiele jest osób, którym to się udało, a jeszcze mniej tych, które żyją do dziś. Dlatego spotkanie z takimi ludźmi jak Toivi są bezcenne.  

Tomasz Blatt wyemigrował po wojnie do USA, gdzie zajął się dokumentacją zbrodni hitlerowskich. Swoje wspomnienia publikował m.in. w polskich tygodnikach Świat i Kulisy. W 1979 roku spotkał się z Peczerskim i zarejestrowal z nim rozmowę.  W 1983 dokonał rzeczy wyjątkowej - przeprowadził rozmowę z byłym oficerem SS, Karlem Frenzlem. Jej zapis pt. "Morderca i jego świadek" został opublikowany w niemieckim tygodniku Stern 28 marca 1984 roku. Ten sam wywiad został również umieszczony w polskim Przeglądzie Tygodniowym oraz izraelskim piśmie Ha-Arec. Film "Ucieczka z Sobiboru" oparty jest na dziennikach Blatta. Otrzymał on dwa Złote Globy oraz kilka nominacji do Nagrody Emmy.

Spotkanie zorganizowane przez klub Winda odbędzie się 30 marca o godz. 16 w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, przy ulicy Partyzantów 7.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto