Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UE: Równość kobiet i mężczyzn ma umożliwić lepsze wykorzystanie talentów kobiet

Spoza miasta
Spoza miasta
Komisja Europejska będzie wspierać kobiety. Przyjęła 5-letnią strategia promowania równości kobiet i mężczyzn ma umożliwić lepsze wykorzystanie talentów kobiet i przyczynić się do osiągnięcia wspólnych gospodarczych i społecznych celów Unii.

Nowa strategia ma się przełożyć na konkretne działania, np. zapewnienia większej reprezentacji kobiet w zarządach przedsiębiorstw.

Europa daje przykład

- Jeżeli chodzi o równość płci, Europa dała przykład całemu światu, zapisując w Traktacie rzymskim w 1957 r. zasadę równej płacy za tę samą pracę. Dzisiaj możemy to powtórzyć w kontekście udziału kobiet w procesach decyzyjnych oraz przeciwdziałaniu przemocy uwarunkowanej płcią - powiedziała Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo.

Kwotowanie stanowisk?

Zdaniem pani wiceprzewodniczącej, aby osiągnąć ożywienie gospodarcze w Europie, należałoby efektywniej wykorzystać bogactwo talentów kobiet.
- W przeszłości nie byłam zwolenniczką systemu kwotowego na rzecz kobiet na wyższych stanowiskach w przedsiębiorstwach, jednak biorąc pod uwagę brak postępu w tej dziedzinie, w przyszłości może okazać się, że będziemy musieli rozważyć podjęcie inicjatywy na szczeblu europejskim - tłumaczy Viviane Reling.
Dlatego wiosną 2011 r. V. Reling zamierza się spotkać się z członkami zarządów największych europejskich spółek notowanych na giełdzie, aby omówić sytuację oraz zakres, w jakim możliwe jest podjęcie zdecydowanej samoregulacji.

- W zależności od rezultatów tych rozmów rozważę, czy w 2012 r. konieczne będzie podjęcie dalszych inicjatyw - zapowiada wiceprzewodnicząca KE.

Pięć problemów

Strategia na rzecz równości płci, którą dzisiaj przyjęła Komisja Europejska, określa działania skupione wokół pięciu zagadnień priorytetowych. Są to: gospodarka i rynek pracy; równość wynagrodzeń; równość na wyższych stanowiskach; problem przemocy uwarunkowanej płcią; promowanie równości poza UE.

Działania te obejmują m.in.: większe uaktywnienie kobiet na rynku pracy oraz działania wspomagające osiągnięcie celu określonego w strategii "Europa 2020" zakładającego zatrudnienie na poziomie 75 proc. łącznie dla kobiet i mężczyzn; podjęcie ukierunkowanych inicjatyw, których celem jest zwiększenie liczby kobiet na najwyższych stanowiskach w procesie podejmowania decyzji gospodarczych; promowanie wśród kobiet przedsiębiorczości i działalności na własny rachunek;
ustanowienie Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń w celu rozpowszechnienia wiedzy o tym, że kobiety w UE w dalszym ciągu zarabiają średnio o niemal 18 proc. mniej niż mężczyźni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto