Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie muralu patriotycznego w Gdańsku-Zaspie. Fundacja Polscy Patrioci i mieszkańcy uczcili ppłk. Stanisława Skarżyńskiego

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Mural historyczno-patriotyczny poświęcony pilotowi Wojska Polskiego ppłk. Stanisławowi Skarżyńskiemu odsłonięto w niedzielę 2 lipca na gdańskiej Zaspie. Przedsięwzięcie zorganizował Krzysztof Dąbrowski z Fundacji Polscy Patrioci.

To już kolejny mural na Zaspie w Gdańsku

Zaspa - dzielnica Gdańska i świątynia murali. Na ścianach tamtejszych budynków polscy i zagraniczni artyści umieścili w minionych latach kilkadziesiąt malowideł, a wiele z nich nawiązuje do historii. Na muralach widnieją m.in. portrety św. Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, a od 2 lipca 2023 roku także ppłk. Stanisława Skarżyńskiego - pierwszego Polaka, który przeleciał samolotem Atlantyk i pilot Wojska Polskiego. Zginął w 1942 r. zestrzelony nad Morzem Północnym.

Krzysztof Dąbrowski, prezes Fundacji Polscy Patrioci uważa, że jest to bohater, który swoją walecznością i patriotyzmem zasłużył na to, by jego portret znalazł się na ścianie bloku przy ul. Dywizjonu 303 nr 5.

Kim był ppłk. Stanisław Skarżyński?

Ppłk pil. Stanisław Skarżyński – ur. 1.05.1899 r. w Warcie. Działał w szkolnych organizacjach niepodległościowych. W listopadzie 1918 wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego. Dowodził akcją rozbrajania żołnierzy niemieckich i przejmowania od Niemców władzy w Warcie.

Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1925 r. ukończył szkołę lotniczą. W okresie międzywojennym wykonywał słynne rajdy lotnicze: w 1931 lot dookoła Afryki i w 1933 przelot nad Atlantykiem na samolocie RWD-5bis. Ustanowił międzynarodowy rekord odległości lotu w kategorii samolotów sportowych. W wojnie obronnej Polski w 1939 r. był szefem sztabu lotniczego armii „Pomorze”. Po ewakuacji do Anglii pełnił m.in. funkcję komendanta stacji bombowej RAF w Lindholme.

Był pilotem Dywizjonu 305. 26.06.1942 r. poleciał na Vickers „Wellington” Mk II nr Z 8528 jako nadliczbowy członek załogi z 305 dywizjonu bombowców stacjonującego w Lindholme. Był to lot bojowy 1000 samolotów, których zadaniem było bombardowanie Bremy. Podczas lotu powrotnego samolot ppłk. Skarżyńskiego został trafiony w silnik, co spowodowało konieczność wodowania w odległości około 14 mil od Great Yarmouth w Norfolk. Uratowała się cała etatowa załoga, natomiast ppłk. Skarżyńskiego fala zniosła ze skrzydła. Morze wyrzuciło jego ciało na brzeg. Pochowany został na cmentarzu w Westterschelling na wyspie Terschelling (Holandia).

Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Polową Odznaką Pilota i innymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto