Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy: Żarnowiec idealny na elektrownię jądrową

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
- Lokalizacja elektrowni jądrowej w Żarnowcu zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla Pomorza, a także Polski północnej i wschodniej - utrzymują urzędnicy. - Chcemy pokazać, że Żarnowiec jest idealnym miejscem do tej inwestycji.

W poniedziałek, 11 maja, władze województwa pomorskiego i prezydentów trójmiejskich miast spotkali się z członkami zespołu specjalistów, którzy tworzą projekt elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Tym samym rozpoczęto przygotowania do budowy obiektu.

- Spotkanie miało charakter luźnej rozmowy - mówi Przemysław Rydzewski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. - Była to inauguracja rozmów o projekcie elektrowni w Żarnowcu. Wszystkie zainteresowane strony będą teraz cyklicznie spotykać i omawiać kolejne etapy budowy - dodaje.

Zespół specjalistów

Inwestycja zostanie sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej, które zostały przeznaczone na rozwój innowacyjnej gospodarki. Dokumentację przygotuje specjalny zespół, który zajmie się również analizą i wdrożeniem zaleceń unijnych dotyczących budowy podobnych obiektów. Do zespołu należą m.in. przedstawiciele marszałka województwa, wojewody pomorskiego, samorządów lokalnych, Politechniki Gdańskiej, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Brak decyzji rządu

To, że Polska potrzebuje źródeł energii wiemy od dawna. Szczególnie północna Polska, na terenie której nie powstała dotychczas żadna duża elektrownia, jest w coraz trudniejszej sytuacji. Pomysł budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu powstał jeszcze w czasach PRL-u. N terenie miejscowości rozpoczęto nawet prace ziemne, ale projekt upadł na początku lat 90-tych.

- Lokalizacja elektrowni jądrowej w Żarnowcu zapewni bezpieczeństwo energetyczne dla Pomorza, a także Polski północnej i wschodniej - mówi urzędnik. - Dotychczas rząd premiera Tuska nie podjął decyzji, co do lokalizacji elektrowni. Chcemy pokazać, że Żarnowiec jest idealnym miejscem do tej inwestycji - dodaje.

Kampania edukacyjna
Władze województwa planują badania dotyczące opłacalności inwestycji, jej wpływu na krajowy rynek pracy, oddziaływania na środowisko oraz kwestii bezpieczeństwa. Zespół chce także przeanalizować inne możliwe rozwiązania kwestii pozyskiwania energii elektrycznej.

Planowany jest również projekt edukacyjny, który będzie sfinansowany ze środków publicznych. Kampania przybliży społeczeństwu zagadnienia związane z elektrownią jądrową i ukaże to rozwiązanie jako najbardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto