W Gdańsku finiszują prace nad "modelową" ulicą. Można zgłaszać uwagi

Redakcja
Tak ma wyglądać "modelowa ulica" Gdańska
Tak ma wyglądać "modelowa ulica" Gdańska BRG
Do końca października 2019 r. można zgłosić uwagi do ważnego dokumentu planistycznego "Gdański Standard Ulicy Miejskiej". Opracowanie zawiera m.in. schematy dotyczące podziału przestrzeni ulic dla wszystkich uczestników ruchu czy ilości i roli zieleni oraz małej architektury. Z dokumentem można się zapoznać i złożyć uwagi w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska.

Czym jest Standard Ulicy Miejskiej (SUM)?

Podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych, dotyczących projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na lata 2030+, mieszkańcy Gdańska zgłosili liczne wnioski, w których narzekali na zagospodarowanie ulic. Magistrat postanowił zatem dwa lata temu przygotować specjalne opracowanie - Standard Ulicy Miejskiej (SUM).

Prace nad tym dokumentem są na finiszu. Ich dotychczasowe efekty każdy mieszkaniec może zobaczyć i złożyć swoje uwagi w Biurze Rozwoju Gdańska do końca tego miesiąca.

Priorytetem piesi, rowerzyści i transport zbiorowy

Zgodnie z założeniami opracowania, w nadchodzących latach przy budowie albo modernizacji istniejących ulic najwyższy priorytet zyskają piesi, rowerzyści oraz transport zbiorowy. Z wielu różnych czynników, w oparciu o które należy wyznaczyć standard zagospodarowania ulic, wyróżniono dwa podstawowe, mające najbardziej istotny wpływ, tj. klasa techniczna ulicy oraz jej bezpośrednie sąsiedztwo.

Opracowanie urbanistyczne SUM może być ważnym elementem kształtowania ładu przestrzennego i jakości życia w mieście. Chodzi o to, aby ulice i przestrzenie publiczne wokół nich były przyjazne i bezpieczne dla ich użytkowników. Dokument narzuci standardy projektowania i wykonawstwa dla wszystkich elementów, które są ważne. Dotyczy to np. ilości zieleni, rodzaju i szerokości chodnika, rodzaju mebli miejskich, ilości i usytuowania miejsc parkingowych.

- Opracowanie urbanistyczne SUM może być ważnym elementem kształtowania ładu przestrzennego i jakości życia w mieście. Chodzi o to, aby ulice i przestrzenie publiczne wokół nich były przyjazne i bezpieczne dla ich użytkowników. Dokument narzuci standardy projektowania i wykonawstwa dla wszystkich elementów, które są ważne. Dotyczy to np. ilości zieleni, rodzaju i szerokości chodnika, rodzaju mebli miejskich, ilości i usytuowania miejsc parkingowych. Od ponad 10 lat przekonujemy, postulujemy, apelujemy o stworzenie takiego opracowania. Wydaje się, że w końcu dopniemy swego. To jednak nie koniec. Potrzebna będzie wola polityczna i determinacja gdańskiego magistratu, aby Standardy Ulicy Miejskiej przekuć na rzeczywisty wygląd naszych ulic - komentuje Jarosław Paczos ze Stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Wytyczne SUM

  • Zrezygnowano np. z parkowania prostopadłego i skośnego, dopuszczając tylko równoległe i tylko w bezpośrednim sąsiedztwie jezdni.
  • Każda ulica o charakterze głównej ma obowiązkowo mieć w przyszłości wydzieloną drogę rowerową, odseparowaną od jezdni. W przypadku dróg zbiorczych droga rowerowa jest zwykle pasem jezdni (choć w niektórych wariantach też jest odseparowana), a tylko w przypadku dróg lokalnych miejsce dla rowerów przewidziano na jezdni wraz z samochodami.
  • W każdym z blisko 30 opracowanych w SUM wariantach ulic przewidziano minimum dwumetrowy chodnik po obu stronach, przy czym nie wlicza się w to pasa zajętego przez małą architekturę, np. ławki i część przeznaczoną na ogródki kawiarniane (to osobny fragment). W każdym też zarezerwowano minimum trzy metry po obu stronach jezdni, przewidziane na zieleń.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Materiał oryginalny: W Gdańsku finiszują prace nad "modelową" ulicą. Można zgłaszać uwagi - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie