Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"W moim bezpiecznym domu", czyli gdyńskie działania przeciw przemocy

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
W Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się konferencja podsumowująca roczne działania w ramach gdyńskiego Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

- Chcemy państwu przede wszystkim powiedzieć, przybliżyć i pokazać to, że nie zgadzamy się absolutnie z żadnym rodzajem przemocy - mówi Mirosława Jezior, dyrektor gdyńskiego MOPS i dodaje. - Chcemy pokazać, że najtrudniej walczyć jest z tą przemocą, która dotyka właśnie ze strony tych najbliższych których kochamy i którym ufamy.

Takimi słowami dyrektor gdyńskiego MOPS, na specjalnie zorganizowanej konferencji, powitała wszystkich zgromadzonych gości . Kilkugodzinna konferencja poświęcona była temu, co przez miniony rok działo się w Gdyni w kwestii przemocy seksualnej i fizycznej. Zaproszono wielu znakomitych gości w tym Marię Prześniewską, przedstawiciela Biura Rzecznika Praw Dziecka, która mówiła o prawach dziecka czy Agatę Cichoń-Lenart, lekarza psychiatrę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która opowiedziała kim są sprawcy przemocy, jak ich rozpoznać i w jaki sposób skutecznie pomagać ofiarom przemocy.

Dyrektor Jezior wraz z Hanną Żółkoś-Margońską, konsultantem do spraw przeciwdziałania przemocy, przedstawiły, czym w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie miasto zajmowało się w minionym roku. A były to konferencje, projekcje filmów, kampania Biała Wstążka, stworzenie strony Zatrzymaj przemoc, badanie dotyczące przemocy seksualnej, szkolenia i warsztaty. W tym szkolenie w którym pod okiem psychologów wzięły udział 32 przedszkolanki z gdyńskich przedszkoli, dzięki czemu powstał zbiór 32 scenariuszy pomagających w edukacji przedszkolnej. A efekty tego szkolenia można było kilka minut później zobaczyć na scenie. Występ pod tytułem "Kiedy mówimy nie" przedstawiły dzieci z Przedszkola nr 44 w Gdyni.

Wśród innych ciekawych punktów konferencji znalazły się np. rozmowa z Michałem Rusakiem, komendantem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, który mówił o tym jak działa pomoc w sytuacjach "na gorąco", oraz z dr Maciejem Dębskim z Uniwersytetu Gdańskiego, który przedstawił wyniki badania dotyczącego przemocy seksualnej wśród młodzieży.

- Ten program byłby pustym dokumentem gdyby państwo się nie włączyli w jego realizację. Ale wyniki badać są dość dramatyczne. Pokazują jak wiele mamy jeszcze do zrobienia, a chcemy docierać za pomocą kampanii czy warsztatów do jak najszerszej grupy ludzi - podsumowuje konferencję Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. I wspomina o planach na następny rok. - Z nowych form planujemy warsztaty dla gimnazjalistów, żeby pokazać im, że przemoc to nie jedyny sposób by osiągnąć to czego się potrzebuje. Wiemy, że skutki naszych działań zobaczymy dopiero w dłuższym wymiarze czasu, ale nie zniechęca nas to.

Czytaj też:

Czytaj codziennie: MMTrojmiasto.pl/Wiadomości

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Sylwester w Trójmieście | 7 nadziei Trójmiasta | Wygraj 500 zł | Wyciągi i stoki narciarskie | Open'er 2011 | Matura 2011 | Próbny egzamin gimnazjalny | Lodowiska w Trójmieście

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto