Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe spotkanie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rozmawiano o udziale polskich Żydów przeciw niemieckiemu okupantowi podczas II WŚ

Red.
Wyjątkowe spotkanie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rozmawiano o udziale polskich Żydów przeciw niemieckiemu okupantowi podczas II WŚ
Wyjątkowe spotkanie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rozmawiano o udziale polskich Żydów przeciw niemieckiemu okupantowi podczas II WŚ mat. prasowe/ MIIWŚ
W środę 12 kwietnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się spotkanie edukacyjne „Udział polskich Żydów w zbrojnym oporze przeciw okupantowi niemieckiemu na terenie Polski w latach 1939–1945.” Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz gdański oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

O udziale polskich Żydów przeciwko Niemcom rozmawiano w MIIWŚ w Gdańsku

Prelekcje wygłosili m.in. dr hab. Grzegorz Berendt – dyrektor MIIWŚ oraz Wojciech Łukaszun – kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ.

Jak mówił dyrektor muzeum, zbliżająca się 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim jest niezwykle istotna.

- To wydarzenie weszło do kanonu opowieści o czynnym i zbrojnym sprzeciwie żydów europejskich przeciwko nazistowskim Niemcom, przeciwko polityce ludobójstwa, pogardy represji, eksterminowania całych narodów tylko z powodu pochodzenia - mówi Grzegorz Berendt.

Wojciech Łukaszun w swoim wystąpieniu w sposób szczególny zwrócił uwagę nie tylko na udział Żydów w szeregach polskich wojskowych organizacji konspiracyjnych na terenie dystryktu warszawskiego, ale także ich udział w strukturach zbrojnego antyniemieckiego podziemia na terenach okupowanych przez III Rzeszę.

Jak podkreślił, podczas II wojny światowej, na wszystkich terenach okupowanych przez III Rzeszę, w strukturach zbrojnego antyniemieckiego podziemia, działało prawdopodobnie około 30 000 przedstawicieli ludności żydowskiej. Także polscy Żydzi stawili opór i podjęli walkę w szeregach nieregularnych oddziałów. Szacuje się, że około 5 000 z nich wzięło udział w działaniach partyzanckich i konspiracyjnych na ziemiach polskich.

Wydarzenie zwieńczył krótki występ muzyczny w wykonaniu przedstawiciela gdańskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Spotkanie koresponduje z przyszłotygodniowymi obchodami 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto