Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynalazek absolwentów Politechniki Gdańskiej: NeurON - urządzenia sterowane myślą, emocją i gestem

Dagmara Olesińska
Komputer, komórka, a nawet wózek inwalidzki - to tylko niektóre urządzenia, którymi będzie można sterować myślą, emocją lub gestem. NeurON to specjalne urządzenie, które za pomocą technologii elektroencefalograficznej pozwala odczytywać fale mózgowe. Jego autorami są absolwenci i pracownicy Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej - Łukasz Miądowicz, Mateusz Kuszner, Bartosz Reichel i Aleksander Lech.

- Urządzenie składa się ze specjalnych okularów i niewielkiego elektroencefalografu - tłumaczy Mateusz Kuszner. - W zależności od producenta, który chciałby zastosować tę technologię, wygląda on jak hełm, czapka czy coś w rodzaju słuchawek, które odczytują fale mózgowe.

Innowacyjne wynalazki z Politechniki Gdańskiej (wideo)

Osobom z bezwładnością ruchową umożliwi sterowanie za pomocą myśli wózkiem inwalidzkim lub pozwoli swobodnie obsługiwać komputer. W urządzeniach mobilnych, np. smartfonach, będzie można zmieniać utwory muzyczne bez użycia rąk. Wyjątkowe w urządzeniu jest też to, że potrafi zmieniać piosenki w zależności od nastroju, jaki wyczuwa u osoby, która go używa. - Zastosowanie NeurON-u jest bardzo szerokie - mówi Mateusz Kuszner. - Może służyć zarówno niepełnosprawnym, jak i różnego rodzaju mechanikom i technikom. Monter nie odrywając rąk od pracy będzie mógł w łatwy sposób przeglądać instrukcje. Animacja 3D, nałożona na obraz z kamery w okularach, wyświetli się w miejscu instalacji poszczególnych części - wyjaśnia.

W okularach NeurON-u zainstalowana są dwie kamery i trzy wyświetlacze. Dzięki temu można przeglądać treści wirtualne w czasie rzeczywistym. Na obraz z kamery w okularach nakładana jest grafika 3D - animowane modele, wideo, zdjęcia.

Politechnika Gdańska chce odkryć jak wyglądał Fahrenheit

- Sprawia to, że przed oczami mamy rzeczy, których tak naprawdę nie ma - twierdzi Mateusz Kuszner. - Rozszerzona rzeczywistość łączy ze sobą świat realny z generowanym przez komputer.

Urządzenie ma wiele możliwości, a jego działanie zależy od tego, czego użytkownik go nauczy. NeurON przyjmuje komendy myślowe na takiej samej zasadzie jak głosowe. Odpowiednie fale mózgowe trzeba przypisać do konkretnej czynności, jaką sprzęt ma wykonać.
- Trzeba go nauczyć naszego sposobu myślenia - tłumaczy Mateusz Kuszner.

NeurON w Intel Challange w USA

NeurON bierze udział w ogólnoświatowym konkursie na biznes Intel Challange.
Po raz pierwszy w Polsce odbyły się eliminacje do tego konkursu w Sopocie w dniach 27-29 września. Drugą nagrodę zdobył w nich projekt NeurONu stworzony przez firmę doktorantów i pracowników PG - ARound mieszczącą się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Jest to konkurs na biznesplan dotyczący sposobów wdrożenia nowych technologii na rynek. Finały Intell Challange odbędą się 7-10 listopada w Berkeley w Stanach Zjednoczonych. Zwycięzca dostanie 50 tys. USD. Jednak nie pieniądze nie są dla finalistów najważniejsze. Wszystkich pięćdziesięciu finalistów Intel Challange otrzyma od jury i trenerów cenne wskazówki pozwalające na optymalizację biznesplanów i podniesienie umiejętności sprzedania swojego projektu.

Politechnika Gdańska wśród najlepszych uczelni

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto