Wyrok na „Krystka” za gwałt. Krystian W. przed sądem w Pucku usłyszał wyrok za gwałt na siedemnastolatce

wie, Hoffmann, Niemkiewicz
Krystian W., ps. Krystek, który w latach 2008-2015 dopuścić się miał wielu gwałtów (m.in. na nieletnich) w środę, 4 kwietnia, usłyszał wyrok za gwałt na 17-latce. Ciążą na nim także zarzuty przestępstwa na szkodę aż 30 osób, banku, Skarbu Państwa i towarzystw ubezpieczeniowych.

AKTUALIZACJA

Krystian W. został skazany za gwałt. Prokuratura Rejonowa w Pucku jako pierwsza w głośnej sprawie postanowiła postawić zarzuty 41-latkowi dotyczące zmuszania do współżycia nastolatki. W środę 4.04.2018 zapadł wyrok dotyczący puckiego wątku seksualnej działalności Krystka. Większość procesu trwającego niemal dokładnie 3 lata odbywała się za zamkniętymi drzwiami.

Oskarżony według relacji świadków w marcu 2014 roku miał sprowadzić do budynku byłej kuźni w Pucku nastoletnie podopieczne domu dziecka w Sopocie. Jedną z dziewczyn zmusił do stosunku seksualnego z użyciem siły. Katarzyna W. została popchnięta na podłogę, a Krystek przytrzymywał jej dłonie i doprowadził do czynu zabronionego. Sąd nie miał wątpliwości, że Krystian W. dopuścił się gwałtu i przyznał rację oskarżycielom.

- Oskarżonego Krystiana W. uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego w akcie oskarżenia i za to z artykułu. 197 par. 1 Kodeksu Karnego skazuje go na karę trzech lat pozbawienia wolności - podała Frąckowiak-Aleksiejew, sędzia Sądu Rejonowego w Wejherowie zamiejscowy oddział w Pucku. Dodatkowo Krystek otrzymał zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną przez okres cztery lata.

Wielki nieobecny

Sam Krystian W. nie pojawił się na sali rozpraw. Podobnie zresztą jak jego obrońca. W uzasadnieniu wyroku nie usłyszeliśmy wszystkiego, z racji wyłączenia jawności w części rozprawy. Nie przytaczano okoliczności, które zdaniem wymiaru sprawiedliwości mogłoby godzić w dobro pokrzywdzonej. Jednak sędzia zwróciła uwagę na to, że całe postępowanie do najłatwiejszych nie należało. Z uwagi na niewielką ilość dowodów i zamknięty charakter zarzucanego czynu.

- Stąd te dowody nie są takie oczywiste i trudne w interpretacji - podkreślano. - Sąd przeprowadził masę dowodów, by ustalić stan faktyczny w sposób nie budzący wątpliwości. Część z nich nawet powtarzano. Z zebranego materiału wynika, iż oskarżony był osobą, która działała z pełną świadomością. W przypadku jakichkolwiek swoich problemów próbował obciążać odpowiedzialnością innych.

wideo: Echo Ziemi Puckiej

W toku postępowania w puckiej sprawie gwałtu Krystian W. nie wykazał się żadnym krytycyzmem, co również nie uszło uwadze sądu. Na każdym kroku tłumaczył to tym, że nie popełnił przestępstwa.

- Pokrzywdzona miała w momencie zdarzenia powyżej 16 lat, więc jest to zgodne z prawem - wyjaśniała sędzia Frąckowiak-Aleksiejew. - O ile oczywiście nie wypełnia przesłanek z artykułu 197 par. 1.

ZOBACZ TEŻ: Krystek przed puckim sądem | ZDJĘCIA, WIDEO

Krystek pozorny przyjaciel?

W opinii wymiaru sprawiedliwości zachowanie Krystiana W. było motywowane seksualnie. Mężczyzna działał w sposób przemyślany i z premedytacją. Sąd przyznał, że wprowadził pokrzywdzoną i jej koleżankę w trudną dla nich sytuację emocjonalną.

- Po zakomunikowaniu oskarżonemu, że dziewczyna zamierza opuścić lokal, ten domagał się jakiegoś zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Sugerował nawet, że odwiezie ją do domu dziecka, czy udadzą się na policję - usłyszeliśmy w ustnym uzasadnieniu wyroku. - Niewątpliwie oskarżony manipulował oskarżoną. Wiedział, że na to się nie zgodzi. Z jednej strony stwarzał pozory opiekuna i przyjaznej osoby, której można się zwierzyć i liczyć na bezinteresowną pomoc. Z drugiej strony dążył do zaspokojenia swoich potrzeb.

Krystian W. doskonale wiedział, czego chce. W przypadku napotkanego oporu ze strony swoich ofiar grał na emocjach. Wmawiał młodym dziewczynom, że: tak się tego nie zostawia i zrzucał na nie winę.

Wyrok nie jest prawomocny. Od niego służy stronom prawo wniesienia apelacji. I takowa z pewnością wpłynie, bo czyn z tego artykułu zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności. Pucka prokuratura wnioskowała o 6-letnie więzienie.

- Uznaliśmy, że taka kara będzie sprawiedliwa, celowa i odpowiednio dolegliwa. W pełni podzielam stanowisko sądu, jednak w naszej ocenie wyrok powinien być surowszy - mówił Jacek Chmielewski, p.o. zastępcy prokuratora rejonowego w Pucku. - Dlatego też najprawdopodobniej złożymy wniosek o sporządzenie uzasadnienia na piśmie i po zapoznaniu się z nim podejmiemy decyzję o ewentualnej apelacji.


WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Wyrok w sprawie zostanie w środę po godzinie 15 przez pucki sąd. Według oskarżenia Krystian W. przyjechał z dwoma uciekinierkami z domu dziecka w Sopocie do Pucka i tam - w klubie znajdującym się w budynku naprzeciwko starego kina zgwałcił jedną z nich, 17-latkę. Tak twierdzi świadek - druga z dziewczyn oraz sama poszkodowana. „Krystek” konsekwentnie do winy się nie przyznawał, a proces w dużej części toczył się za zamkniętymi drzwiami. Do gwałtu miało dojść 24 marca 2014.

Czytaj: "Krystek" z nowymi zarzutami, m. in. dokonania gwałtu

W następnych latach na jaw wyszła gigantyczna przestępcza działalność 40-latka. Według prokuratury Krystek w latach 2008-2015 w Trójmieście, Pucku, Wejherowie i Władysławowie dopuścić się miał między innymi przestępstw gwałtu oraz usiłowania gwałtu, usiłowania doprowadzenia do obcowania płciowego oraz obcowania płciowego z małoletnimi pokrzywdzonymi poniżej 15 roku życia, nakłaniania małoletnich pokrzywdzonych do prostytucji oraz czerpania z tego procederu korzyści majątkowych, posiadania substancji psychotropowych, wyłudzenia kredytu i pożyczki, ukrycia dokumentu oraz oszustw na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych.

- W toku prowadzonego postępowania, do chwili obecnej podejrzanemu Krystianowi W. łącznie zarzucono popełnienie 59 przestępstw na szkodę 30 osób pokrzywdzonych, szkodę banku, Skarbu Państwa oraz towarzystw ubezpieczeniowych – tłumaczyła w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” w styczniu 2018 r. prokurator Grażyna Wawryniuk.

**Czytaj więcej o

http://gdansk.naszemiasto.pl/tag/krystek.html

**

Krystian W. przed puckim sądem- styczeń 2016

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirek
3 lata żart
Dodaj ogłoszenie