Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Sacrum w twórczości artystów Pomorza", czyli anioły opanowały Centrum Św. Jana w Gdańsku

Grażyna Antoniewicz
Centrum Świętego Jana w Gdańsku od wczoraj pełne jest aniołów i świętych. Obrazy, rzeźby, kapliczki - zobaczymy na niezwykłej wystawie "Sacrum w twórczości artystów Pomorza". Zwiedzających wita siedzący na ławce "Chrystus Frasobliwy" Czesława Kasperowicza.

- Są tu zarówno prace artystów amatorów, którzy nawiązują do dawnej twórczości ludowej, jak i artystów zajmujących się sztuką profesjonalną, a których korzenie wyrosły z tradycji pomorskiej - powiedziała Barbara Maciejewska, komisarz wystawy.

Niektórzy tworzą od dziecka. Na przykład Bronisław Suchy umiejętności mistrzowskiej obróbki drewna wyniósł z rodzinnego domu, podobnie jak zamiłowanie do prac plastycznych. Lepił figurki z gliny, scyzorykiem wycinał fujarki, gwiazdki, konstruował zabawki. Dzieciństwo spędził w warsztacie ojca, który był stolarzem. Ciesielstwem i stolarką trudnili się dziadkowie. Wznosili domy, stawiali przydrożne kapliczki. Dziś krzyże i kapliczki Bronisława Suchego zdobią drogi i lasy w okolicach Starej Wiśniewki.

Także Janina Gliszczyńska kontakt ze sztuką miała od dziecka, jest bowiem córką rzeźbiarza Jana Brzeskiego. Lubiła przyglądać się ojcu, który w wolnych od ciężkiej pracy kowala chwilach "wyczarowywał" z drzewa ptaki, czasami strugali je razem. Pani Janina nadal chętnie rzeźbi ptaki, a jej ulubionym świętym jest św. Franciszek. Na wystawie pokazuje figurkę Matki Bożej Królowej Kaszub (z Dzieciątkiem) otoczoną wieńcem róż.

Dlaczego rzeźbią czy malują? Piotr Janka mówi o sobie "Już taki się urodziłem". Od dziecka jego ulubionym zajęciem było struganie w drewnie, w każdym miejscu i w każdej wolnej chwili, tak jak w opowieści o Wawrzusiu, utalentowanym chłopcu z "Historii żółtej ciżemki" - filmu, który zafascynował pana Piotra w dzieciństwie.
Kazimierz Kostka swoją pierwszą niewielką rzeźbę wystrugał w intencji odnalezienia babcinego modlitewnika - miał wtedy osiem lat. Dzisiaj jego rzeźby zdobią kościelne ołtarze. Józef Faryno przyrodę i bliski jego sercu las ukochał w sposób szczególny. Wierzy, że przemieniając kawałek drewna w rzeźbę, przedłuża życie ściętego drzewa.

Wystawa jest arcyciekawa, nie wiadomo, co podziwiać. Czy prace wybitnego twórcy Józefa Chełmowskiego z Brus, czy obrazy na szkle, a może drewniany różaniec mający jedenaście metrów?

Centrum św. Jana
Gdańsk, ul. Świętojańska 50. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa "Sacrum w twórczości artystów Pomorza", czyli anioły opanowały Centrum Św. Jana w Gdańsku - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto