Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znani są konkurenci Żarnowca w walce o eletrownię jądrową

Redakcja
Żarnowiec ma 27 konkurentów w walce o lokalizację elektrowni jądrowej w Polsce. Jest spora szansa na jej zwycięstwo.

- W większości były to propozycje zgłoszone przez marszałków poszczególnych województw - mówiła dziennikarzom Hanna Trojanowska, pełnomocnik ds. polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki.

Wszystkie zgłoszone propozycje będą zweryfikowane przez Ministerstwo Gospodarki i zostaną uszeregowane pod względem ich przydatności. Głównymi kryteriami będą: dostęp do mediów potrzebnych do pracy elektrowni jądrowych, dostęp do infrastruktury oraz dostęp do sieci i możliwość wyprowadzenia mocy z takiej elektrowni.

Do końca 2010 roku rząd zamierza przyjąć "Program dla polskiej energetyki jądrowej", który będzie dotyczył między innymi udziału energetyki jądrowej w krajowym bilansie energetycznym.

Mimo, że lokalizacja elektrowni jeszcze długo nie będzie znana to władze województwa pomorskiego już robią wszystko, żeby padło na nasz region. Powołano między innymi specjalną grupę roboczą, w skład której wchodzą m.in. fachowcy z Politechniki Gdańskiej i Urzędu Marszałkowskiego.

- Główną naszą lokalizacją jest okolica wokół Jeziora Żarnowieckiego - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i szef grupy doradców.

Szanse Żarnowca są dość duże, bo ostatecznie o lokalizacji elektrowni zdecyduje inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna, która niedawno została sponsorem tytularnym gdańskiego stadionu. Mówi się, że PGE zdecydowała się na wykupienie nazwy, ponieważ chce w przyszłym roku kupić gdański koncern energetyczny Energa oraz w przyszłości - co potwierdzono na konferencji - wybudować na Pomorzu elektrownię atomową.

W Żarnowcu, już raz, w 1982 roku, rozpoczęto budowę elektrowni jądrowej, którą poprzedzono wieloletnimi badaniami hydrologicznymi, hydrochemicznymi, sejsmicznymi, meteorologicznymi i demograficznymi pod kątem miejsca budowy. Jednak w 1989 roku, po katastrofie w Czarnobylu oraz licznych protestach ekologów i mieszkańców, budowa elektrowni została przerwana.

- Taka katastrofa, jaka zdarzyła się w Czarnobylu, w dzisiejszych elektrowniach z reaktorami trzeciej generacji po prostu nie może mieć miejsca - zapewniała na konferencji wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Jeszcze w tym roku, w całej Polsce ma ruszyć kampania informacyjna dotycząca energetyki jądrowej. Trojanowska twierdzi, że pozyskanie akceptacji społeczeństwa, po tragicznych wydarzeniach w Czarnobylu, jest głównym wyzwaniem dla energetyki jądrowej w Polsce.

Pełna lista zgłoszonych lokalizacji
województwo
miasto
kujawsko-pomorskieChełmno, Karolewo, Nieszawa
lubelskieChotcza, Gościeradów
łódzkieBełchatów
mazowieckieKozienice, Wyszków, Małkinia, Nowe Miasto
podlaskielokalizacja "w trakcie wskazywania"
pomorskieChoczewo, Kopań, Lubatowo- Kopalino, Tczew, Żarnowiec
świętokrzyskiePołaniec
wielkopolskiePątnów, Warta-Klempicz
zachodniopomorskieDębogóra, Krzymów, Krzywiec, Lisowo, Pniewo, Pniewo-Krajnik, Stępnica (2 lokalizacje), Wiechowo

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto