Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz budowę Domu Zdrojowego w Sopocie

Redakcja
W najbliższą niedzielę (28 września), wszyscy chętni będą mieli niepowtarzalną okazję, żeby zobaczyć budowę Domu Zdrojowego w centrum Sopotu.

Przez trzy godziny (od 12.00 do 15.00) będzie można oglądać budowę największej Sali konferencyjnej w Sopocie, historyczną Rotundę, czy największą w Polsce północnej Państwową Galerię Sztuki i informację turystyczną z pijalnią wód solankowych.

Wejście na teren zwiedzania będzie oznaczone banerem i znajduje się (idąc w stronę mola) zaraz za tunelem, naprzeciwko Zakładu Balneologicznego. Zwiedzanie odbędzie się pod okiem przewodnika, który opowie również o historii sopockich Domów Zdrojowych.

Historia Domów Zdrojowych w Sopocie
Pierwszy Dom Kuracyjny, określany w tekstach z epoki terminem Salon lub Kursaal, wybudowany został w 1842 r. Był to początkowo niewielki parterowy budynek, usytuowany prostopadle do linii brzegowej. W odróżnieniu do wybudowanego o rok wcześniej Domu Kąpielowego, służącego kąpielom i zabiegom leczniczym, w Domu Kuracyjnym skupiało się życie towarzyskie młodego kurortu.

W 1837 roku pierwszy Dom Kuracyjny został podwyższony o jedno piętro, w którym umieszczono 12 skromnych pokoi hotelowych. Według opisów z 1842 roku, na parterze budynku znajdowała się przestronna i jasna sala główna, służąca jako miejsce zebrań i imprez tanecznych. W Sali tej ustawiono statuę bogini Hygei, pod którą umieszczono łacińską maksymę „Wyleczeni zostaną chorzy, mający nadzieję na wyleczenie”. Jesienią 1879 roku rozpoczęto budowę nowego Domu Kuracyjnego, którego projekt wykonał berliński architekt prof. Schwatlow. Uroczyste otwarcie nastąpiło w lipcu 1881 roku.

Drugi Dom Kuracyjny (z niem. Kurhaus), zbudowany z tzw. Pruskiego muru wypełnionego cegłą i ozdobiony licznymi elementami drewnianymi, był budowlą o ciekawej, malowniczej architekturze. W stosunku do swojego poprzednika zmienił nieco lokalizację – usytuowany był wzdłuż ówczesnej Nordstr (ul. Powstańców Warszawy). Zwrócona ku morzu, zakomponowana symetrycznie elewacja frontowa flankowana była dwiema prostokątnymi wieżami.

We wrześniu 1909 roku rozebrany został gmach Drugiego Domu Kuracyjnego, a na jego miejscu wzniesiono nowy, trzeci już sopocki Kurhaus, zaprojektowany przez profesora gdańskiej Wyższej Szkoły Technicznej Carla Webera. Jako współautorzy projektu wymieniani są również dwaj sopoccy architekci - Paul Puchmüller, budowniczy miejski oraz Adolf Bielefeldt. Koszt budowy wyniósł 2 mln marek, a uroczysty odbiór nowego gmachu nastąpił 16 czerwca 1910 roku. Trzeci Dom Kuracyjny miał wspaniałe sale balowe i restauracyjne połączone z hotelem i kasynem. Reklamowane było przez Niemców jako „Monte Carlo Północy”. Dom Zdrojowy został prawie w całości zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku. Ocalała jedynie rotunda winiarni, która została definitywnie rozebrana w 2007 roku w czasie budowy IV Domu Zdrojowego.

W nowym IV domu Zdrojowym znajdzie się: centrum SPA, sale konferencyjne, Informacja Turystyczna z pijalnią wód, Państwowa Galeria Sztuki.
na podstawie materiałów prasowych

**

Trwa głosowanie w konkursie "żywe miasto". Wybierz najlepszy tekst

**

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto