Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrozumieć bezdomność

Magda Przychodzeń
Magda Przychodzeń
Wśród codziennego zgiełku i pośpiechu często nie zauważamy lub nie chcemy zauważyć ludzi bezdomnych. Są brudni zaniedbani, często pijani... Pogardzamy nimi, uważając za przykład patologii społecznej.

Opuszczeni przez los koczują na klatkach schodowych tunelach, dworcach kolejowych. Są zagubieni. Często czują się bezradni, pozostawieni samym sobie...

W województwie pomorskim jest około 3 tys. osób bezdomnych. Różne są przyczyny braku miejsca zamieszkania. Bezdomność to nie tylko alkoholizm, narkomania, własny wybór. Często na ten
problem nakłada się wiele przyczyn: utrata pracy, przemiany gospodarcze, rozpad małżeństwa. Bezdomność to często wynik przemocy w rodzinie, wypędzenia, choroby czy niepełnosprawności.

- To nieprawda, że mamy tylko bezdomność uliczną - mówi Aleksandra Dębska-Cenian, koordynator projektu WERBEL przy Pomorskim Forum Wychodzenia z Bezdomności. - Aż 70 proc. pozbawionych domu mieszka w schroniskach dla bezdomnych. Co czwarta osoba bezdomna to kobieta lub dziecko. Mężczyźni stanowią ponad 60 proc. populacji osób bezdomnych. Co piąta osoba jest osobą młodą - dodaje.

Polskie prawo nakłada na gminy obowiązek do zapewnienia ludziom dachu nad głową i wyżywienia. Jednak to nie rozwiązuje "wyjścia" z bezdomności. Nie mając zameldowania trudno znaleźć godziwą pracę. Co jest powodem braku motywacji do powrotu do normalności.

Akcja pomocnicza

Na pomoc wychodzi WERBEL, społeczna kampania przełamywania stereotypów związanych z bezdomnością. Celem akcji jest obudzenie wrażliwości i zmiana sposobu myślenia na ten temat.

- Kampania WERBEL Demokracji ma za zadanie przybliżyć społeczeństwu jak wiele dróg prowadzi do bezdomności - tłumaczy Aleksandra Dębska-Cenian. - Dążymy do pokazania, jak przy wystąpieniu pewnych czynników, każdy może doświadczyć bezdomności - dodaje.

Tak łatwo zgubić klucze

Już w przyszły czwartek, 30 lipca, zaczną się realizowane przez Teatr ZNAK uliczne występy trupy teatralnej. Myślą przewodnią tych happeningów jest zwrócenie uwagi na problem bezdomności poprzez myśl: "Tak łatwo zgubić klucze do własnego domu".

Występ szczudlarzy, poszukujących drzwi, do których nie pasuje żaden klucz ma ukazać, że problem bezdomności to głównie problem braku własnego domu i bezradności. Bezdomność to także sprawa biedy mieszkaniowej i tego, że w Polsce brakuje mieszkań dla tych, którzy z różnych przyczyn je utracili. Podczas akcji aktorzy uliczni rozdawać będą przechodniom klucze połączone z breloczkiem z napisem "Tak łatwo zgubić klucze do własnego domu".

Akcję wspierać będą osoby bezpośrednio doświadczające bezdomności, przedstawiciele Pomorskiej Rady Osób Bezdomnych. Rozdawane podczas happeningów klucze zbierane były przez cztery miesiące przez mieszkańców Pomorza, w odpowiedzi na apel Pomorskiego Forum, gazety Polska i Dziennik Bałtycki, który współrealizuje całą akcję.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto