Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brud, dziury i wypadki. Mieszkańcy Gdańska chcą rozmowy o Nowej Wyzwolenia

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Brud, dziury i wypadki. Mieszkańcy Gdańska chcą rozmowy o Nowej Wyzwolenia
Brud, dziury i wypadki. Mieszkańcy Gdańska chcą rozmowy o Nowej Wyzwolenia Andrzej Kowalski
Mieszkańcy Nowego Portu zmagają się z problemami na ulicy Wyzwolenia. Radni dzielnicy wskazują, że odcinek ten stał się drogą tranzytową, co wpływa na zniszczenia asfaltu, zanieczyszczenia w postaci pyłu i smogu, a także na bezpieczeństwo. Na horyzoncie jest co prawda perspektywa generalnego remontu, ale i ta ma swoje mankamenty. Mieszkańcy z kolei alarmują, że stan ulicy znacznie pogorszył się po zimowych roztopach. Chcą poważnej dyskusji o Nowej Wyzwolenia.

Wyzwolenia potrzebuje reanimacji

Ulica Wyzwolenia nie jest w najlepszym stanie. Jezdnia jest zniszczona i, jak twierdzi przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port Łukasz Hamadyk, droga ta stała się łącznikiem z inwestycjami deweloperskimi w dzielnicy Letnica.

Mieszkańcy narzekają na hałas, spaliny i dziurawą drogę.

- Ulica Wyzwolenia niestety stała się drogą tranzytową, gdzie jedzie jeden za drugim ciężki transport do portu jak do inwestycji deweloperskich w Letnicy. To wina władz miasta, w planach była droga wzdłuż torów pod czerwonym mostem do portu, wyciągniętego kawałka drogi asfaltowej. Kilka lat temu mieszkańcy zbierali podpisy i złożyliśmy petycję. Nawet się do niej nie ustosunkowano. W międzyczasie deweloper kupił wzdłuż planowanej drogi działki, a jak wiemy, deweloperzy są w Gdańsku najważniejsi - mówi Łukasz Hamadyk.

ZOBACZ TAKŻE: Olga Tokarczuk doceniona. Została doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port złożył do Urzędu Miasta pismo, w którym pytał o generalny remont ulicy Wyzwolenia. 28 lutego otrzymał informację zwrotną, z której możemy dowiedzieć się o planach wobec tego odcinka.

- Obecnie opracowywana jest koncepcja wraz z kosztorysem dla tzw. Zielonej Wyzwolenia w śladzie obecnej Wyzwolenia. Jesteśmy na etapie uzgodnień - informował Artur Lemański, Dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych UM. - W chwili obecnej Wydział Polityki Gospodarczej wraz z Biurem Zamówień Publicznych tut. Urzędu prowadzi ocenę formalną wniosków złożonych przez podmioty zainteresowane realizacją Przedsięwzięcia.

Mieszkańcy Gdańska: "Zostaliśmy z problemem"

Kiedy mieszkańcy mogą się spodziewać nowej inwestycji? Urząd Miasta informował, że negocjacje z partnerami prywatnymi w tej sprawie mają się odbyć do końca bieżącego roku. Z kolei odpisanie umowy PPP (partnerstwo publiczno-prywatne) nastąpi najwcześniej w 2025 roku.

I dopiero po zawarciu tej umowy zaczną się pierwsze prace.

- Dziś nie ma tematu, bo mieszkają tam ludzie. W Nowym Porcie zostaliśmy z problemem. Miały być wdrażane rozwiązania uspokajające ruch, pojawiły się dopiero po naciskach Rady Dzielnicy kilka lat temu. W większości ich już nie ma. Zostały zniszczone, a mimo obietnic nie zostały odtworzone. Miały też pojawić się nowe rozwiązania, tych brak - mówi Hamadyk.

ZOBACZ TAKŻE: Miało być atrakcyjnie, ale teraz dyplomy tej uczelni mogą być anulowane

Przewodniczący ma bardzo krytyczne zdanie na temat Partnerstw Publiczno-Prywatnych. Jego zdaniem miasto widzi je jako "lek na całe zło w dzielnicy", ale tak naprawdę będzie miało inny rezultat.

- Na Wyzwolenia dochodzi do wypadków. I to śmiertelnych z udziałem pieszych i ciężarówek - mówi Hamadyk.

Stereo hałasu, tranzytu i spalin

Jedno z takich zdarzeń miało miejsce we wrześniu 2023 roku na ulicy Wyzwolenia, kiedy to ciągnik siodłowy potrącił przechodzącą przez pasy kobietę. Mimo trudów ratowników medycznych, poszkodowanej nie udało się przywrócić czynności życiowych.

- Dziurawa ulica to zagrożenie i wstrząsy, hałas szczególnie w nocy pustych lawet, które łamią przepisy, bo kontroli czy fotoradaru też oczywiście brak. Stan ulicy, zwłaszcza po zimie, jeszcze się pogorszył. Rozwiązanie to poważna dyskusja o Nowej Wyzwolenia, ale nie sztuką byłoby przełożenie części ruchu na drogę równoległą i zamknięcie mieszkańców dzielnicy w swoistym stereo hałasu, tranzytu i spalin. Pamiętajmy, że mamy tu także ogrody działkowe, jedne z niewielu zielonych płuc dzielnicy - mówi przewodniczący.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy oddział w szpitalu w Gdańsku. Piętnaście miejsc dla pacjentów, dodatkowy sprzęt i możliwości

Swoje propozycje, w tym przesunięcie drogi, gdańszczanie z Nowego Portu zgłaszali już niejednokrotnie, także w trakcie w trakcie dyskusji publicznych.

Miasto zdradza swoje plany. Umowa dopiero do końca 2024 roku

Zapytaliśmy o plany wobec ulicy Wyzwolenia w Gdańsku w Referacie Prasowym Biura Prezydenta. W odpowiedzi na to pytanie otrzymaliśmy informację o tym, na jakim etapie jest przyszły remont tego odcinka. Dostaliśmy potwierdzenie o tym, że na razie trwają uzgodnienia.

- Właśnie opracowywana jest koncepcja wraz z kosztorysem dla tzw. Zielonej Wyzwolenia w śladzie obecnej Wyzwolenia. Jesteśmy na etapie uzgodnień. Realizacja zadania: Modernizacja ulicy Wyzwolenia w Gdańsku - przekształcenie ulicy w zielony bulwar "Zielona Wyzwolenia" jest zaplanowana w ramach projektu Partnerstwa Publiczno - Prywatnego "Nowy Port 2030+" - pisze Joanna Bieganowska, starsza inspektorka referatu prasowego.

ZOBACZ TAKŻE: Protest przeciwko nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego dla Olgi Tokarczuk

Wiemy też, że w planach faktycznie są umowy na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

- W chwili obecnej Wydział Polityki Gospodarczej wraz z Biurem Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku prowadzi ocenę formalną wniosków złożonych przez podmioty zainteresowane realizacją Przedsięwzięcia.
Do końca tego roku przewiduje się negocjacje z partnerami prywatnymi, a w przyszłym roku podpisane umowy PPP. Realizacja zadania, jej warunki, w tym harmonogram, będą określone tą umową - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" starsza inspektorka.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

MAPA. Ulica Wyzwolenia w Gdańsku:

Bastion św. Elżbiety w Gdańsku w opłakanym stanie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Brud, dziury i wypadki. Mieszkańcy Gdańska chcą rozmowy o Nowej Wyzwolenia - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto