Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań w październiku wzrosły, ale nie wszędzie. W Gdańsku taniej niż przed rokiem

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Najnowszy raport Expandera i Rentier.io pokazuje, o ile i gdzie wzrosły ceny mieszkań
Najnowszy raport Expandera i Rentier.io pokazuje, o ile i gdzie wzrosły ceny mieszkań Jakub Steinborn
Sytuacja na rynku nieruchomości zaczęła się nieco uspokajać. Tak wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. Wprawdzie w październiku ponownie dominowały wzrosty cen mieszkań, jednak nie we wszystkich badanych miastach. Co ciekawe w Gdańsku jest taniej niż przed rokiem. Analitycy przewidują, że końcówka roku z pewnością przyniesie jednak kolejny boom na rynku. Zobacz, ile kosztowały mieszkania w październiku.

Ceny mieszkań w październiku 2023

Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że październiku ponownie dominowały wzrosty cen mieszkań. Przewaga nie była jednak tak druzgocąca jak we wrześniu, kiedy to wzrosty odnotowano aż w 15 z 17 miast.

- Tym razem mamy 11 miast, w których cena wzrosła, 5, w których spadła i jedno (Szczecin), w którym cena pozostała na poziomie sprzed miesiąca - zaznaczają analitycy. - W danych miesięcznych uwagę szczególnie zwracają duże spadki w Katowicach (-10% m/m) i Sosnowcu (-8% m/m)

.

W Gdańsku taniej niż przed rokiem

Co ciekawe pomimo tak dużego spadku w październiku Katowice są na drugim miejscu (po Krakowie) pod względem wzrostu cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

- W porównaniu z październikiem 2022 r. mieszkania w Krakowie zdrożały o 27%, a w Katowicach o 21%. Na kolejnych miejscach są Wrocław (19%), Warszawa (17%) i Poznań (17%). Jedynym miastem, w których ceny były niższe niż przed rokiem jest Gdańsk (-0,8%) - podaje Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

Przeciętny wzrost cen w 17 badanych miastach wyniosły średnio 11% r/r.

Przeciętne ceny mieszkań w październiku 2023 r.

Przeciętne ceny mieszkań w październiku 2023 r.
Przeciętne ceny mieszkań w październiku 2023 r. mat. Expander i Rentier.io

Wzrosła liczba aktywnych ogłoszeń i ceny transakcyjne

Jak zaznaczają analitycy, warto zwrócić uwagę, że w październiku w badanych miastach dodano 42 293 nowe unikalne ogłoszenia o sprzedaży mieszkań, czyli o 14% więcej niż we wrześniu. Z kolei liczba wszystkich aktywnych unikalnych ogłoszeń (103 823) w badanych miastach wzrosła po raz pierwszy odkąd funkcjonuje program „Bezpieczny kredyt 2%”.

- Można więc postawić hipotezę, że w październiku rynek spowalniał i podaż zaczynała przeważać popyt - dodają. - Warto też wspomnieć o opublikowanych niedawno danych NBP na temat cen mieszkań. Dane dotyczą III kw., więc uśredniają ceny z lipca, sierpnia i września. Nie zawierają natomiast jeszcze cen z października. Są jednak niezwykle ciekawe, ponieważ mamy tu dane transakcyjne z podziałem na rynek pierwotny i wtórny. Nie ma więc tak wielu zakłóceń jak w przypadku danych o cenach ofertowych.

- Te dane potwierdzają tendencję wzrostu cen mieszkań, ale zmiany są mniejsze niż mogło się to wydawać na podstawie cen ofertowych - dodaje Anton Bubiel, Rentier.io. - W porównaniu do poziomu przed rokiem ceny nowych mieszkań wzrosły w 15 z 17 miast, dla których NBP publikuje dane. Na rynku wtórnym jest to 12 z 17 miast. Średnia zmiana wynosi natomiast 6,1% /r/ dla nowych mieszkań i tylko 3,6% na rynku wtórnym. Przypomnijmy, że w naszym poprzednim raporcie informowaliśmy, że ceny ofertowe we wrześniu były o 11% wyższe niż w styczniu.

Przeciętne ceny transakcyjne w III kw. 2023 wg. NBP
Przeciętne ceny transakcyjne w III kw. 2023 wg. NBP mat. Expander i Rentier.io

Zdaniem analityków Expandera i Rentier.io, takie różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi to jednak nic niezwykłego.

- Dla przykładu ogłoszenia ze zbyt wysoką ceną może przez kilka miesięcy pojawiać się w statystykach cen ofertowych i zawyżać średnią - mówią. - Nigdy może jednak nie pojawić się w statystykach cen transakcyjnych. Zwykle pojawia się tam, dopiero gdy cena zostanie obniżona lub gdy ceny innych mieszkań podskoczą do takiego poziomu.

Ponadto ceny transakcyjne nieraz są pochodną ofert z wcześniejszych okresów. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z zakupem na kredyt. Tak więc na przykład część transakcji z lipca i sierpnia, to często finalizacja decyzji zakupowych mieszkań, które stanowiły oferty we wcześniejszych miesiącach, często w II kw 2023 r., W przypadku rynku pierwotnego ten „poślizg” może stanowić nawet kilka kwartałów - podsumowują analitycy.

ZOBACZ TAKŻE:Tak kształtują się ceny materiałów budowalnych. Co potaniało, co podrożało i czy będą wzrosty?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań w październiku wzrosły, ale nie wszędzie. W Gdańsku taniej niż przed rokiem - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto