Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Solidarności uczciło 33. rocznicę Solidarności w Gdańsku

m.misiewicz@prasa.gda.pl
[email protected]
Martyna Misiewicz
W ten sposób Europejskie Centrum Solidarności postanowiło upamiętnić rocznicę sierpnia ’80 pokazując, co oznacza idea solidarność.

Liczne warsztaty, pokazy czy akcje obywatelskie, to jedynie część programu w ramach trzeciej już akcji – Zrozumieć Sierpień organizowanej przez ECS.

Impreza mająca na celu integrację mieszkańców gdańskich dzielnic obejmuje: Brzeźno, Nowy Port, Siedlce, Orunie, Stogi oraz po raz pierwszy uczestniczyli w niej sąsiedzi Stoczni Gdańskiej.

Europejskie Centrum Solidarności wspólnie z radami dzielnic i lokalnymi organizacjami pozarządowymi stworzyli program obywatelskich obchodów Sierpnia ’80. Sprawdzano jaki wpływ na życie mieszkańców miały wydarzenia sierpniowe oraz czy wciąż realizowana jest w ich życiu idea solidarności.

Jedna z imprez odbyła się w sobotę przy ul. Jana z Kolna pod hasłem – Sąsiedzi Stoczni, Poznajmy się!

- Nasz projekt ma na celu ponowne przywołanie pozytywnej energii, która zadziała się między ludźmi w Sierpniu ’80. – tłumaczy Patrycja Medowska Zastępca Dyrektora ECS. – Wierzymy, że te emocje wciąż istnieją lecz trzeba je ponownie wydobyć. Istnieje wiele lokalnych liderów, stowarzyszeń czy grup nieformalnych, które nawołują do działania na rzecz innych oraz wspólnego dobra. Dlatego postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań, których sam kształt i przebieg zależał od danej rady dzielnicy czy stowarzyszenia.

Pod hasłem – Poznajmy się odbył się pierwszy piknik dla mieszkańców z ulic: Jana z Kolna, Robotniczej, Jaracza i Gdyńskich Kosynierów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie terenów postoczniowych. Spotkanie było pierwszą próbą współpracy lokalnej społeczności z organizacjami działającymi w najbliższym otoczeniu Stoczni Gdańskiej.
Podczas imprezy odbyły się warsztaty artystyczne w ramach Przenośnej Szkoły Muralu prowadzone przez Iwonę Zając.
- Wspólnie z dziećmi postanowiliśmy ozdobić jedne z murów przygotowanymi przeze mnie szablonami. – opowiada Iwona Zając. – Nasze zajęcia nazwaliśmy „Galerią na Koszu” ponieważ to miejsce jest znane lokalnej społeczności, którzy chętnie odbijali szablony na murze.

Natomiast dla osób dorosłych przygotowano liczne akcje, m.in. w postaci wspólnego upiększania podwórka. Była to również okazja do zmierzenia ciśnienia oraz poznania podopiecznych schroniska „Promyk”.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto