18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Błędy w uchwale obywatelskiej ws. zmiany sposobu naliczania opłat za śmieci. Co teraz ?

Ewelina Oleksy
Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej poświęcone uchwale obywatelskiej ws. śmieci
Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej poświęcone uchwale obywatelskiej ws. śmieci Tomasz Bołt
Praktycznie do zera zmalały szanse na to, by projekt uchwały obywatelskiej ws.zmiany metody naliczania opłat za śmieci trafił na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska. W poniedziałek podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej, władze miasta wytknęły autorom projektu błędy formalno-prawne, które ich zdaniem dyskwalifikują możliwość poddania druku pod głosowanie radnych.

- Nie poddajemy się! Musimy się tylko zastanowić, jak z tego wybrnąć- mówią przedstawiciele grupy inicjatywnej, którzy pod uchwałą obywatelską zakładającą wprowadzenie osobowej metody naliczania opłat za śmieci oraz zwolnienie z opłat za trzecie i każde kolejne dziecko w rodzinach wielodzietnych zebrali 2, 8 tys. podpisów.

Czytaj też: Gdańska grupa inicjatywna złoży obywatelską uchwałę dotyczącą śmieci. Zebrali 2,5 tys. podpisów

Uchwała obywatelska zakłada stawkę 12 zł "od głowy" w przypadku śmieci niesegregowanych i 9,05 zł dla segregowanych.

- Uważamy, że dwa paragrafy tego projektu nie spełniają wymogu zgodności z prawem. Chodzi o zwolnienie z opłaty kolejnych dzieci w rodzinach wielodzietnych - ustawa nie dopuszcza takiej możliwości. A stawki są absolutnie nierealne z punktu widzenia kosztu odbiorów odpadów. Dlatego, ze względu na wady prawne, prezydent ten druk opiniuje negatywnie - poinformował podczas dzisiejszej komisji wiceprezydent Maciej Lisicki.

Przedstawiciele grupy inicjatywnej to stanowisko znali wcześniej, dlatego zdążyli złożyć autopoprawkę zmieniającą m.in. zasady przyznawania ulg. Okazało się jednak, że nie są do tego uprawnieni, bo żeby autopoprawka mogła zostać uwzględniona, musiałoby się pod nią podpisać te same 2, 8 tys. osób, które poparły pierwotną wersję projektu. Albo przynajmniej musiałyby one wystawić przedstawicielom grupy pełnomocnictwo, że zgadzają się na naniesienie poprawek , a takiego pełnomocnictwa nie wystawiono.

Czytaj też: Władze Gdańska mówią "nie" obywatelskiej uchwale śmieciowej

Członkowie grupy inicjatywnej tłumaczą tymczasem, że nie mogli wiedzieć, że zaproponowane przez nich ulgi będą niezgodne z prawem. - Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła to dużo później, niż zaczęliśmy zbierać podpisy - wskazuje Monika Strugała, przedstawicielka grupy.

Czytaj więcej o tej sprawie we wtorkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto