Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk i Gdynia gotowe na Trzech Króli. Gdzie przejdą orszaki?

OPRAC.: ŁK
Dwa największe pomorskie miasta zapraszają na Orszak Trzech Króli.
Dwa największe pomorskie miasta zapraszają na Orszak Trzech Króli. Karolina Misztal
Trzej Królowie tradycyjnie zawitają do Gdańska i Gdyni. Święto Objawienia Pańskiego, jak co roku, będzie hucznie obchodzone. Nieodłącznym jego elementem będzie Orszak Trzech Króli, którzy uroczyście przejdzie przez ulice miast.

Orszak Trzech Króli 2024 w Gdańsku

Trzej Królowie zawitają do Gdańska już po raz 13., uczestnicy Orszaku zaczną się zbierać o godz. 11.30 na ulicy Piwnej, przed wejściem do Bazyliki Mariackiej. Tam będzie można otrzymać papierowe korony oraz śpiewniki ze słowami kolęd. Punktualnie w południe rozpocznie się modlitwa Anioł Pański, a po niej Orszak ruszy w stronę Wielkiej Zbrojowni. Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu. Pod Zbrojownią Mędrcy spotkają Heroda, który za wszelką cenę będzie próbował zawrócić pielgrzymów z raz obranej drogi: zatrzymać ich na swoim dworze, lub przynajmniej skłonić by w drodze powrotnej opowiedzieli mu, gdzie leży Dziecię.

Następnie orszak skręci w lewo, w ul. Tkacką a później w ul. Długą. Tam jego uczestnicy będą świadkami walki dobra ze złem. Stajenka będzie w tym roku umieszczona na przedprożach Dworu Artusa, gdzie czekać będzie na wszystkich Święta Rodzina.

Przed stajenką odmówiona zostanie modlitwa, a Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich obędzie się wspólne śpiewanie kolęd.

Ostatnim akcentem będzie kolędowy koncert carillonowy. który wykona Monika Kaźmierczak.

W tym roku w rolę trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara wcielą się: Maciej Szemiel, aktor teatru Wybrzeże, Harris Mavusi, Ghańczyk, od wielu lat mieszkający w Polsce oraz Kuba Gorski, pedagog i dyrektor Szkoły Fregata (która jest współorganizatorem Orszaku).

Tradycją Gdańskiego Orszaku stało się także, że w rolę Świętej Rodziny, wciela się gdańska rodzina z dopiero co narodzonym dzieciątkiem. W tym roku w rolę Józefa, Maryi i małego Jezuska wcieli się rodzina Gailitis: Blanka, Karol i ich, „leżący w jasełkach”, 4 miesięczny syn Adam.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno - religijnym organizowanym przez Parafię Najświętszej Maryi Panny i jej proboszcza Ireneusza Bradtke oraz Stowarzyszenie SUM przy wsparciu Stowarzyszenia Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Orszak Trzech Króli 2024 - Gdynia

Gdyńska tradycja będzie kontynuowana. Ulicami miasta ponownie przejdzie uroczysty Orszak Trzech Króli. Zapewne, jak co roku, uczestniczyć w nim będą tysiące mieszkańców Gdyni.

Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni zaprasza do udziału w Gdyńskim Orszaku Trzech Króli organizowanym w dniu 6 stycznia 2024 r. Gdyński Orszak wyruszy po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i przejdzie ulicami 3 Maja, Armii Krajowej, Świętojańską, Partyzantów i Kopernika do klasztoru Ojców Franciszkanów na Wzgórze Świętego Maksymiliana.

- Orszak jak co roku połączy wiele gdyńskich środowisk, szkół i instytucji. Poszczególne punkty i sceny Orszaku zostały przygotowane przez uczniów i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny, Zespołu Szkół Jezuitów im. św. Stanisław Kostki, Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II oraz przez aktorów Teatru Miejskiego - podkreśla Jarosław Szydłak, prezes Stowarzyszenia KACK Mały Kack, organizatora Orszaku.

Ostatnimi punktami Orszaku będą pokłon przed Świętą Rodziną w klasztorze Ojców Franciszkanów oraz koncert kolęd „Głos się rozchodzi” w wykonaniu artystów pod kierunkiem Mateusza Otczyka. Orszakowi towarzyszyć́ będą̨ jak w minionych latach harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej Okręg Pomorski. Nie mogłoby również̇ zabraknąć́ na Gdyńskim Orszaku wolontariuszy, którzy będą̨ kwestować́ na rzecz gdyńskich hospicjów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk i Gdynia gotowe na Trzech Króli. Gdzie przejdą orszaki? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto