Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańskie dzielnice: Śródmieście

Redakcja
Poznaj najważniejsze informacje na temat tej gdańskiej dzielnicy.

Szpital w centrum miasta

Opiekę lekarską mieszkańcom Śródmieścia zapewnia Szpital im. M. Kopernika Podmiot Leczniczy Copernicus znajdujący się przy ul. Nowe Ogrody 1-6.

- Poruszamy niebo i ziemię, by nieść pomoc i przywracać zdrowie pacjentom - zapewniają pracownicy szpitala.

Placówka może pochwalić się długoletnim doświadczeniem i wykwalifikowaną kadrą specjalistów. Znajdziemy tu blok operacyjny, izbę przyjęć, centralną sterylizatornię oraz bank krwi. W szpitalu działa ponad 20 oddziałów, w tym oddział chirurgii naczyniowej, chorób wewnętrznych, dermatologii, położniczy, ortopedii, neurofizjologii. Jest pracownia endoskopowa, diagnostyki kardiologicznej czy urodynamiki, a także zakład bakteriologii klinicznej. Numer kontaktowy: 58 764 01 00.

W placówce działa też Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Ale to nie wszystko. Po pomoc mieszkańcy Śródmieścia mogą zgłaszać się także do przychodni „Aksamitna” przy ul. Aksamitnej 1. Świadczy ona usługi medyczne w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej - zarówno w oparciu o kontrakt z NFZ, jak i odpłatnie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalis-tycznych całodobowych, a także opieki doraźnej. Na podstawie umowy z NFZ przychodnia realizuje również program profilaktyki chorób układu krążenia. Opiekę zapewnia tu wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny: lekarze rodzinni, lekarze specjaliści, pielęgniarki. Kontakt z placówką pod numerem tel. 58 301 91 52.

W Szpitalu im. M. Kopernika znajduje się ponad 20 oddziałów

Apteki w śródmieściu

Przydatne adresy

Apteka Dbam o Zdrowie

a ul. Karmelicka 1, tel. 58 769 30 20, czynna pn.-pt. 8.00-20.00 i sob. 8.00-17.00

Apteka Staromiejska

a ul. Podwale Staromiejskie 90, tel. 58 301 40 59, czynna

pn.-pt. 8.00-19.00, sob. 9:00-14:00, niedz. 10.00 -14.00

Apteka Dyżurna ul. Wały Jagiellońskie 28/30, tel. 58 320 78 37, 58 320 78 38, czynna całą dobę

Apteka Ratuszowa ul. Długa 54/55, tel. 58 301 51 06, czynna pn.-pt. 8.00-20.00, sob. 9.00-20.00, niedz. 10.00-20.00

Oapteki w tej części miasta nietrudno. Punkty z lekami znajdziemy niemal na każdym rogu. Wszystkie mogą pochwalić się szerokim asortymentem. Wiele oferuje najlepsze marki dermokosmetyków aptecznych oraz poszukiwane produkty drogeryjne. W Śródmieściu można liczyć na pomoc całą dobę.

Mury bazyliki wznoszą się nad miastem

Najbardziej rozpoznawalną świątynią w Śródmieściu jest bez wątpienia bazylika Mariacka, często zwana „koroną Gdańska”. To największa w Europie świątynia wybudowana z cegły. Kamień węgielny pod jej budowę położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343 r. Była budowana etapami przez 159 lat. 28 lipca 1502 roku o godz. 16 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.

Bazylikę można zwiedzać przez cały rok. Wieża z punktem widokowym jest otwarta dla zwiedzających od 24 marca do 30 listopada. Urząd proboszcza sprawuje ks. Ireneusz Bradtke.

W lipcu tego roku odbyła się tu celebracja ogólnodiecezjalnego spotkania w ramach Światowych Dni Młodzieży. 28 sierpnia zaś właśnie tu miały miejsce uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka”.

W Śródmieściu znajdują się także bazylika św. Mikołaja, kościół św. Brygidy, kościół św. Jana, kościół św. Katarzyny, kościół św. Elżbiety, kościół św. Józefa, kościół św. Jakuba - wszystkie zabytkowe. Do tego przy ul. ks. Rogaczew-skiego mieści się parafia pw. Chrystusa Króla. (MJAN)

Kaplica Królewska

Przykład architektury baroku

To jedyny tego typu obiekt na terenie Głównego Miasta. Fundatorami kaplicy byli król
Jan III Sobieski i prymas Andrzej Olszowski. Oryginalne wyposażenie kaplicy się nie zachowało.
Uroczystości pogrzebowe „Inki” i „Zagończyka” w bazylice Mariackiej
50. Spartakiada Drużyn Wodnych i Żeglarskich ZHP

Spartakiada odbędzie się już wkrótce, bo od 22 do 25 września. W programie jest np. bieg harcerski, regaty, turniej szant oraz wiedzy o morzu i regionie, a także sztafeta kajakowa. Dla tych, którzy nie biorą udziału w rywalizacji, zapewne najbardziej spektakularny będzie ostatni dzień imprezy. Jej finał odbędzie się właśnie w Śródmieściu, w okolicy Zielonego Mostu. Dla wszystkich chętnych będzie ogromny tor. Zobaczyć będzie można paradę jednostek po Motławie.

Seniorzy? Są wyjątkowo aktywni

Klub Seniora „Motława”, który ma siedzibę przy ul. Ogarnej 117, należy do jednego z najbardziej aktywnych w Gdańsku. Nie dość, że członkowie spotykają się tam regularnie co czwartek o godzinie 11 (chodzą na wycieczki, rozmawiają ze znanymi osobami, biorą udział w zajęciach artystycznych), to jeszcze chętnie uczestniczą w wydarzeniach miejskich. Ostatnio można ich było spotkać np. na Westerplatte w związku z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Ale prężnie działa też Klub Seniora przy ul. Dolnej 4. Prowadzi go Caritas. Jego członkowie biorą udział w spotkaniach tematycznych, integrują się z dziećmi.

Ciekawą ofertę dla starszych mieszkańców ma również Klub Seniora prowadzony przez Stowarzyszenie Waga, który działa przy ul. Biskupiej 3. Na tej samej ulicy zajęcia dla seniorów prowadzi Fundacja Życie i Pasja.
Kluby seniora - miejsca dla ludzi z pasją

Nigdzie nie dzieje się tyle dla dzieci, co tu. Sprawdź!

Najmłodsi mieszkańcy Śródmieścia mają szczęście. To w ich dzielnicy mieści się Pałac Młodzieży, który oferuje cały wachlarz zajęć. Do wyboru są np. warsztaty plastyczne, ceramiczne oraz fotograficzne. Ci, którzy kochają muzykę, mogą wziąć udział choćby w lekcjach gitary klasycznej i akustycznej, a także gry na perkusji i instrumentach klawiszowych. W pałacu działa też zespół muzyki dawnej, zespoły rockowe oraz wokalne. Miłośnicy tańca mogą się wyszaleć na zajęciach rytmicznych, z tańca towarzyskiego albo hip-hopu. Ale placówka oferuje też lekcje językowe - angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego. Sportowców zapraszają zaś trenerzy judo, karate oraz żeglarstwa. Zresztą zajęć dla dzieci i młodzieży jest tam znacznie więcej. Coś dla siebie znajdą nawet 3-letnie maluszki. Szczegółowa oferta jest na stronie internetowej www.pmgdansk.pl oraz na miejscu, w Pałacu Młodzieży, który mieści się przy ul. Ogarnej 56.

Poza tym wiele się dzieje w SP nr 56 (ul. Śluza 6), która współpracuje z Centrum Inicjatyw Obywatelskich „Bliżej Centrum”.

Bezpłatne zajęcia teatralne, muzyczne, taneczne i dziennikarskie będzie natomiast prowadziło Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”, które ma siedzibę przy ul. Słomianej 2. Nabór już się rozpoczął. Szczegóły można znaleźć na stronie mrowisko.org.pl. A ci, którzy chcą dołączyć do harcerzy, powinni się zgłosić do Hufca Gdańsk-Portowa lub Gdańsk Śródmieście - ul. Za Murami 2/10.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto