Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia doceniona za niepełnosprawnych pracowników

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Gdynia otrzymała 120 tys. zł za program promocji zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest o nagroda przyznana przez PFRON w ramach konkursu mającego pomóc niepełnosprawnym w aktywizacji zawodowej.

Wyróżnienie zostało przyznane w ramach ogólnopolskiego konkursu "Równe szanse, równy dostęp". Nagrody zostały przyznane dwóm miejscom, gdzie na stałe są zatrudnione osoby niepełnosprawne.

Ksero i kasy fiskalne

- Projekt "Aktywni zawodowo", który został nagrodzony to program mający dać szansę niepełnosprawnym na podjęcie zatrudnienia, a także możliwość integracji społecznej - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. Niepełnosprawni, jako pracownicy mają szansę na kontakt ze społeczeństwem w dwóch miejscach w mieście: punkcie ksero w Urzędzie Miasta w Gdyni oraz barze szkolnym "Promyczek" przy ul. Morskiej.

- Punkt działa ponad trzy lata. Na początku odbywały się w nim praktyki dla niepełnosprawnych, a teraz są oni zatrudnieni w placówce na stałe - mówi Jolanta Witem ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. - Zatrudnionych jest razem dziesięć osób, a ostatnio udało się nam przeszkolić osoby do obsługi kasy fiskalnej - dodaje Witem.

Niepełnosprawni pracują po cztery godziny dzienne i jak się okazuje radzą sobie bardzo dobrze. - Mam nadzieję, że przekonamy pracodawców, że warto zatrudniać osoby osoby niepełnosprawne, bo ich praca wygląda naprawdę dobrze - zaznacza Jolanta Witem.

Obiad z baru

Drugim miejscem, gdzie pracują niepełnosprawni jest bar szkolny "Promyczek" zlokalizowany obok Akademii Morskiej. - Zatrudnione są tam 24 osoby, a bar wydaje dziennie tysiąc posiłków. Na razie nikt na jakość jedzenia nie narzeka - śmieje się Jolanta Bielecka z Gdyńskiego Stowarzyszenia "Promyk", z którego inicjatywy powstała jadłodajnia.

Jak podkreśla Michał Guć samo zatrudnienie jest początkiem rozwoju niepełnosprawnych. Równie ważne są warsztaty przygotowujące ich do podjęcia życia zawodowego. - Chcemy, by te osoby miały satysfakcję z pracy, dlatego specjalnie je przygotowujemy. To są najczęściej osoby młode, które gdy podejmą pracę mówią, że czują się jak w pełni zdrowe osoby - wyjaśnia wiceprezydent Gdyni.

Prawdopodobnie już niebawem kolejne osoby niepełnosprawne znajdą zatrudnienie w w ramach spółdzielni socjalnych. Nagroda pieniężna w wysokości 120 tys. zł. ma zostać w pełni przekazana na dalszy rozwój programu.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto