Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Trójmiasto dla Tybetu

Marta Nowicka
Marta Nowicka
Film, reportaż radiowy, krótki wykład o kulturze tybetańskiej, koncerty - Gdynia przyłączyła się do trwającej akcji "Trójmiasto dla Tybetu".

Najwięcej ludzi przyszło we wtorek 10 marca na bezpłatną część wieczoru. Darmowo w Teatrze Miejskim w Gdyni można było jednak obejrzeć 25-minutowy film dokumentalny, wysłuchać reportażu, kupić książkę napisaną przez samego Dalajlamę, a przede wszystkim zorientować się w obecnej sytuacji Tybetu i złożyć podpis pod listami Amnesty International.

Dhondup Wangchen (rolnik) i jego przyjaciel Golog Jigme (mnich), potajemnie nagrali 35 godzin rozmów ze zwyczajnymi Tybetańczykami - w ten sposób powstał film "Poza strachem". Za jego stworzenie obaj mężczyźni zostali aresztowani w marcu 2008 roku. Dhodnup Wangchen wciąż przebywa w więzieniu, chińskie władze nie chcą zdradzić, którym. W Teatrze Gombrowicza zebrano kilkadziesiąt podpisów, dzięki którym być może zmieni się jego los.


Zbieranie podpisów, fot. azja


Po projekcji z krótkim, raptem półgodzinnym wykładem wystąpił jeden z wykładowców z katedry kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. W ekspresowym tempie przedstawił on historię i kulturę tybetańską, która teraz jest niestety zagrożona.

- Jeszcze w VIII wieku naszej ery Tybet był prawdziwym mocarstwem militarnym, bały się go nawet Chiny - opowiadał gdański religioznawca. - Jednak w XIII wieku rozpoczęły się problemy polityczne tego kraju. Rozbity Tybet stał się lennem panujących w Chinach Mongołów. Co ciekawe, Chińczycy powołują się na ten właśnie trzynastowieczny dokument po dziś dzień....


Dalajlama i "Nigdy się nie poddawaj", fot. azja


Ostatnią "naukową" część wieczoru stanowił reportaż radiowy "Nigdy się nie poddawaj” dr Anety Chybickiej oraz Hanny Wilczyńskiej-Toczko. Wilczyńska przeprowadziła rozmowy z tymi uciekinierami, którym udało się przedostać do Dharamsali, siedziby rządu tybetańskiego na uchodźstwie w Indiach. Wstrząsającym opowieściom torturowanych i więzionych nawet 27 lat ludzi towarzyszyły zdjęcia dr Anety Chybickiej. Reportaż publiczność w Miejskim przyjęła ciszą, a następnie nagrodziła oklaskami.

Kto chciał zostać do samego końca wieczoru, musiał uiścić symboliczną opłatę w wysokości 10 zł. Około kilkadziesiąt osób, które tego dokonały, mogło wysłuchać zespołów Lhasa, Maszyna do Mięsa oraz projektu "Free Tibet" Tymon Tymański Band.


Na chwilę przed wieczornym koncertem, fot. azja



Czytaj też:
Trójmiasto działało dla Tybetu

Serwis kino

Baltic Arena

Matura 2009

Ekstraklasa

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto