Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inaguracja roku na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Do uroczystej immatrykulacji stanęli studenci, którzy zdobyli najwięcej punktów
Do uroczystej immatrykulacji stanęli studenci, którzy zdobyli najwięcej punktów Grzegorz Mehring
W rankingu najlepszych uczelni w kraju zmieścił się w pierwszej dwudziestce, a nawet o kilka miejsc wyprzedził Uniwersytet Gdański oraz Politechnikę Gdańską. Wśród uczelni medycznych też zajmuje dobrą, bo "środkową" pozycję. W kategorii "publikacje naukowe", uwzględniającej liczbę oraz tzw. wskaźniki cytowań publikacji, uplasował się na piątym miejscu wśród wszystkich uczelni akademickich w Polsce. W aurze tych sukcesów Gdański Uniwersytet Medyczny zainaugurował w piątek 65 rok swojej działalności.

- Nie wszystko jednak wygląda tak różowo - przyznaje prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. - Kolejny już rok nauczyciele akademiccy nie mogą doczekać się podwyżki płac, zmniejszono nakłady na szkolnictwo wyższe, zwiększając przy tym oczekiwania, w tym - bardziej efektywnej współpracy z przemysłem czy poprawy notowań naszych uczelni na światowych listach rankingowych.

Warunki zewnętrzne są trudne - ministerialna dotacja dydaktyczna pokrywa zaledwie 70 proc. finansowych potrzeb, brakującą część uczelnia musi sobie dorobić. Zdaniem władz GUMed pomysł utworzenia English Division, czyli studiów lekarskich w języku angielskim, się sprawdził. Teraz pojawiła się nagła potrzeba kształcenia również dentystów po angielsku.

- O jedno miejsce na studiach anglojęzycznych ubiega się średnio 2,7 kandydata. Najbardziej oblegane były jednak stacjonarne kierunki - lekarsko-dentystyczny (26 osób na jedno miejsce) oraz lekarski (o jedno miejsce walczyło 15 osób).

- Studia są bardzo trudne, program przeładowany, ale zawód lekarza nadal jest prestiżowy i nieźle opłacany, szczególnie poza granicami Polski - tłumaczy Marcin, student III roku Wydziału Lekarskiego. - Większość moich kolegów się tam wybiera.

Aktualnie na GUMed składają się cztery wydziały - Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym, Farmaceutyczny, Nauk o Zdrowiu oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-GUMed. Do wyboru jest tu 16 kierunków. GUMed to uczelnia - szpital, wciąż jeszcze najbardziej zadłużony w kraju.

- Nadzieję daje nam pożyczka z Agencji Restrukturyzacji Przemysłu - tłumaczy rektor. Jej pierwsza transza wpłynęła w sierpniu. Teraz, po audycie zewnętrznym programu restrukturyzacji, szpital liczy na drugą, 100-milionową transzę, która pozwoli mu na całkowitą zamianę zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe. UCK czeka jednak trudna i bolesna restrukturyzacja, bo wymagania Agencji Restrukturyzacji Przemysłu są bardzo wygórowane. Uda się pod warunkiem, że szpital wyprowadzi się ze starych budynków do nowej siedziby - Centrum Medycyny Inwazyjnej.

Rozmowa z Markiem Langowskim, kanclerzem GUMed, w sobotnim, papierowym wydaniu "Polski Dziennika Bałtyckiego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto