Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest wielu chętnych do konkurowania z Żarnowcem

Spoza miasta
Spoza miasta
Na Pomorze z całego kraju przyjechali przeciwnicy budowy elektrowni atomowe. Tymczasem samorządy z Pomorza już zaczynają rywalizację z Żarnowcem.

Wczoraj nad Jezioro Żarnowieckie zjechali z całego kraju przeciwnicy budowy elektrowni atomowej. Przekonują, że inwestycja wystraszy nam turystów. Tymczasem samorządy już zaczęły rywalizację o miejsce jej powstania.

Wczoraj w Białogórze, położonej kilkanaście kilometrów od Żarnowca, rozpoczął się zjazd antyatomowy. Ekolodzy chcą rozmawiać z wypoczywającymi tam turystami o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą energia atomowa. Będą ostrze­gać także właścicieli kwater turystycznych, że budowa elektrowni atomowej nad morzem w okolicach Żarnowca wystraszy wczasowiczów, którzy nie będą chcieli wypoczywać w okolicach jądrowego reaktora, a w przypadku choćby najdrobniejszej awarii będą masowo odwoływać rezerwacje.

Tymczasem coraz głośniej­sze są głosy twierdzące, że budowa takiego przedsięwzięcia w Żarnowcu ma coraz mniejsze szanse na realizację. Tak wynika z nieoficjalnych informacji, które docierają m.in. do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, samorządowej spółki, która jest właścicielem terenu nad Jeziorem Żarnowieckim.

Wynika z nich, że w jeziorze jest za mało wody, aby starczyło na chłodzenie pracującego reaktora jądrowego. Eksperci, na których powołują się autorzy badań, podejrzewają, że chłodzenie elektrowni spowoduje, iż temperatura wody w jeziorze podniesie się o kilka stopni, a to w znacznym stopniu zaszkodzi środowisku naturalnemu.

Tymczasem Kopań koło Darłowa, druga alternatywna lokalizacja elektrowni, położony jest bliżej morza i wodę do chłodzenia reaktora można pobierać wprost stamtąd. W Bałtyku wody jest tak dużo, że chłodzona nią elektrownia nie podwyższy temperatury w morzu. W ten sposób budują nowoczesne elektrownie m.in. Francuzi.

- Takie analizy powodują, że Żarnowiec coraz bardziej traci szanse na postawienie tutaj elektrowni - denerwuje się Teresa Kamińska, prezes PSSE. - Tymczasem nikt nie bierze pod uwagę przekopania kanału od morza do elektrowni. My chcemy to zrobić i zapewnić inwestora, że nie będzie obciążony kosztami takiej inwestycji. To równie dobre rozwiązanie, bo przecież w Kopaniu elektrownia również nie miałaby stanąć na samej plaży - mówi.

Prezes Kamińska tłumaczy, że dla regionu słupskiego większe korzyści przyniesie budowa elektrowni w położonym w województwie pomorskim Żarnowcu niż w zachodniopomorskim Kopaniu. - Województwo zyska na tym dużo pieniędzy i powstanie w nim infrastruktura, która wpłynie na rozwój całego regionu, także Słupska i okolic.

Zupełnie inaczej sprawę widzi wójt gminy Darłowo, Franciszek Kupracz: - Dla mnie Kopań jest najlepszą lokalizacją. U nas elektrownia nie będzie nikomu przeszkadzać. Są jeszcze co prawda pojedyncze osoby, które mają inne zdanie, ale to są raczej wyjątki - ocenia wójt.

Gmina Darłowo intensywnie zabiega o to, by inwestycję przyciągnąć do siebie. - Chcę grać z ludźmi w otwarte karty. Najważniejsze jest informowanie ich o wszystkim, zarówno o plusach, jak i o minusach przyszłej inwestycji - dodaje Kupracz. - Po wyborach samorządowych zrobimy u nas referendum w sprawie elektrowni. Jeśli ludzie powiedzą, że chcą elektrowni, to będzie to dla nas wiążące. Ale o wynik jestem raczej spokojny.

Z analizy przygotowanej przez prof. Mariusza Dąbrowskiego, pełnomocnika wojewody zachodniopomorskiego ds. rozwoju energetyki jądrowej, wynika, że budowa elektrowni w Kopaniu da pracę 4 tys. ludzi. Funkcjonowanie elektrowni to zatrudnienie dla dwóch tysięcy mieszkańców regionu. Do tego zamówienia dla elektrowni realizowane przez miejscowe firmy naukowiec ocenia na ok. 37 milionów euro rocznie.

Czytaj też:

Źródło:**Elektrownia atomowa w Żarnowcu pod znakiem zapytania **

"Spoza miasta" to nowa kategoria artykułów w MMTrojmiasto.pl. Będziemy w niej codziennie publikować ciekawe i ważne artykuły z naszego regionu, ale nie tylko. Żeby znaleźć wszystkie artykuły z tej kategorii wystarczy na stronie głównej portalu kliknąć w napis "spoza miasta", który znajduje się pod głównym artykułem. Zapraszamy do pisania, komentowania i blogowania w MMTrojmiasto.pl
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto