Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska w Gdańsku. Program? Obietnice? Oprócz okrzyków i antyrządowych haseł niczego się nie dowiedzieliśmy

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 21 sierpnia pod dawnym kinem Krewetka w Gdańsku, politycy, posłowie, działacze i kandydaci do parlamentu Koalicji Obywatelskiej zebrali się, aby zainaugurować zbieranie podpisów. Przed zbieraniem podpisów politycy zorganizowali konferencję prasową.

Co Platforma Obywatelska ma do zaproponowania? Odsunięcie PiS od władzy

Przewodniczący PO na Pomorzu, marszałek województwa Mieczysław Struk przedstawił przed dawnym kinem Krewetka w Gdańsku kandydatów na Sejm RP i do Senatu. Jak sam zauważył, połowa listy składa się z kobiet.

- Staraliśmy się ułożyć listy w taki sposób, aby znalazła się na nich połowa kobiet. Na listach do Sejmu znalazły się osoby reprezentujące naszych koalicjantów – z Partii Zielonych i z Inicjatywy Polskiej albo Nowoczesnej. Są też doświadczeni samorządowcy, doświadczeni parlamentarzyści, osoby z terenów wiejskich. Staraliśmy się, aby ci kandydaci mogli reprezentować wszystkie, różne środowiska. Jesteśmy przekonani, że to są bardzo dobre listy i że wygramy wybory - dodał Mieczysław Struk.

Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka podczas swoich przemówień wyliczali "ile złego zrobił PiS", żadnych wyborczych obietnic oraz deklaracji nie usłyszeliśmy.

- Tutaj, w województwie pomorskim widać doskonale, jak ludzie nieodpowiedzialni, pokroju Kaczyńskiego, Morawieckiego, są w stanie dla własnej ideologii, sprzedać nawet największe skarby rodowe, takie jak Rafineria Lotosu. Nasi parlamentarzyści od wielu lat pokazują, w jaki sposób Kaczyński i jego ekipa rozkradają Polskę - mówił Borys Budka.

Agnieszka Pomaska zarzuca PiS - kłamstwa, grabieże i zawłaszczanie państwa. Pani poseł nie wspomniała, że gdy w 2007 roku koalicja PO-PSL na czele z Donaldem Tuskiem, przejmowała stery w kraju, państwo miało udziały w 1343 przedsiębiorstwach. Gdy osiem lat później ta ekipa oddawała władzę, państwowych firm było zaledwie 393.

- Tu na Pomorzu widać jak w soczewce wszystkie patologie tej władzy, to zakłamanie, te grabieże, to zawłaszczanie państwa. Każdego dnia to obserwujemy i każdego dnia będziemy o tym mówić - mówiła Agnieszka Pomaska.

Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum na 15 października, w którym padnie pytanie:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

15 Października... i co dalej?

Wielu obserwatorów zauważa, że w polityce, zwłaszcza w czasie kampanii wyborczych, emocje i retoryka czasami się zaostrzają. Ostatnio niektórzy politycy, szczególnie ci z partii Koalicji Obywatelskiej, wydają się wybierać bardziej kontrowersyjne i emocjonalne środki wyrazu, co może budzić różne reakcje wśród opinii publicznej. Również wybierają kontrowersyjnych kandydatów m.in. byłych agentów SB (Bogusław Wołoszański) czy sympatyków Rosji (Michał Kołodziejczak z Agrounii).

- Są dwa bardzo ważne aspekty. Pierwszy: Przedstawiciele KO nie mają żadnego pomysłu i programu, który są w stanie zaprezentować. Warto zaznaczyć, że oni programu wyborczego nie mają już od dwunastu lat - mówi Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w Gdyni. - Jeśli przez tyle lat nie udało im się żadnego pomysłu wypracować, to tylko i wyłącznie oznacza, że teraz jeśli osiągną sukces, chociażby w senacie to dalej nie są w stanie nic zrobić, podobnie jest teraz, przecież mają większość w senacie, to i tak nie są w stanie nic sensownego wypracować dla Polski. Drugi aspekt: zamiast przedstawiać swój program, którego jeszcze raz podkreślę - nie mają, to próbują wszystko przenieść na system wiecowy, taki przypominający "wiecowanie spod budki z piwem", hałaśliwe okrzyki, wulgarne okrzyki czy otaczanie się ludźmi wątpliwej reputacji. To ma ich zdaniem zachęcić część ludzi, aby na nich zagłosowali, mam nadzieję, że to jest coś, czego Polacy nie zaakceptują.

- Przepis na sukces według Platformy Obywatelskiej: brak programu i częstochowskie rymy na konferencjach i w social mediach. Czy oni są poważni - pyta trójmiesjki bloger Janusz Ch.

Jak wyglądają listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej?

Lista KO okręg 25:

  1. Agnieszka Pomaska
  2. Jacek Karnowski (prezydent Sopotu)
  3. Magdalena Kołodziejczak
  4. Piotr Adamowicz
  5. Małgorzata Chmiel
  6. Patryk Gabriel
  7. Małgorzata Rybicka
  8. Jerzy Borowczak
  9. Monika Emilia Sobczyńska
  10. Marek Weryszko
  11. Mirosław Augustyn
  12. Paulina Filipowicz
  13. Piotr Widz
  14. Karolina Joanna Niemczyk-Bałtowska
  15. Przemysław Ryś
  16. Dorota Chojna
  17. Dariusz Ryszard Rowiński
  18. Maria Schultz
  19. Piotr Bauć
  20. Marcin Stasiński
  21. Iwona Nitza
  22. Kinga Borusewicz
  23. Józef Leon Sarnowski
  24. Jarosław Wałęsa

Lista KO okręg 26:

  1. Barbara Nowacka
  2. Zbigniew Konwiński
  3. Henryka Krzywonos-Strycharska
  4. Marek Budnik
  5. Danuta Wawrowska
  6. Kazimierz Plocke
  7. Iwona Mielewczyk
  8. Tadeusz Aziewicz
  9. Bożena Stępień
  10. Stanisław Lamczyk
  11. Rafał Siemaszko
  12. Jolanta Wiercińska
  13. Krystyna Łuczycka
  14. Beata Koniarska
  15. Jaromir Jacek Szroeder
  16. Olga Haase
  17. Longin Skrzypiński
  18. Anna Monika Wojtunik
  19. Wojciech Józef Block
  20. Adrianna Cerkowska-Markiewicz
  21. Tomasz Fopke
  22. Teresa Bysewska
  23. Konrad Piotr Wojtowicz
  24. Błażej Mateusz Matkowski
  25. Sylwia Laskowska-Bobula
  26. Zbigniew Bolesław Dróżdż
  27. Danuta Bogumiła Rek
  28. Zdzisław Czucha

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto