Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Media Książce. Bestsellery 2000

Anna Malcer
Większość kupujących książki ogranicza się do nabycia czterech tytułów rocznie.Fot. Przemysław Świderski
Większość kupujących książki ogranicza się do nabycia czterech tytułów rocznie.Fot. Przemysław Świderski
Czy możemy pokusić się o wyłonienie listy bestsellerów pomorskich, książek, które czytelnicy najchętniej kupowali i czytali w minionym roku? O jeden bezwzględny będzie trudno, ale przyjrzeć się temu, z czym ...

Czy możemy pokusić się o wyłonienie listy bestsellerów pomorskich, książek, które czytelnicy najchętniej kupowali i czytali w minionym roku?
O jeden bezwzględny będzie trudno, ale przyjrzeć się temu, z czym najczęściej wychodziliśmy z księgarń chyba warto.

W trójmiejskich Empikach na przykład przez cały rok znakomicie sprzedawały się: album "Wydarzyło się w Gdańsku" i powieść Stefana Chwina "Esther", która jednak apogeum zainteresowania osiągnęła w lutym ubiegłego roku. Na listę bestsellerów należy też wpisać trzecią część albumu "Był sobie Gdańsk", a choć miała ona swoją premierę dopiero 5 grudnia, dziś trzeba ją już raczej zdobywać.

- Z gdańskich wydawnictw na pewno należy pochwalić słowo/obraz terytoria za ubiegłoroczne wznowienia Stefana Chwina ,Krótkiej historii pewnego żartu" i Pawła Huelle ,Opowiadań na czas przeprowadzki" - mówi Magdalena Bartczak z oliwskiej księgarni Medium. - Nadal świetnie sprzedają się książki Normana Daviesa, pozycje wydawnictwa Znak, głównie Tischner i Twardowski, oraz oczywiście wszystkie pozycje Drzewa Babel czyli książki Paulo Coelho. Oczywiste zainteresowanie budził też zbiór szkiców Zbigniewa Heberta ,Labirynt nad morzem". Okazuje się jednak, że nadal interesujemy się historią naszego miasta, stąd nieustannie kupujemy książki prof. Jerzego Sampa. W gdańskiej księgarni znakomicie sprzedają się wciąż ,Legendy gdańskie", ,Miasto czterdziestu bram" i ,Miasto tysiąca tajemnic".

Z polskich autorów w pierwszej dwudziestce utrzymywały się tylko Joanna Chmielewska z humorystycznymi przewodnikami o tym, jak wytrzymać z osobnikami płci przeciwnej i fantastyka Andrzeja Sapkowskiego z ,Coś się kończy, coś zaczyna" na miejscu pierwszym. Wśród ,komercjałów" ostał się jednak poetycki ,Elementarz księdza Twardowskiego" co cieszy serca maluczkich. Z pisarzy obcych czytamy wciąż książki: Coelho, Whartona i Carrolla, ale pojawili się także nowi autorzy: H. Fielding z ,Dziennikiem Bridget Jones" - czytadłem na długie zimowe wieczory oraz z ,W pogoni za rozumem", a także J. Grisham z kultowym ,Bractwem".

Nurt światowy sprawił, że od połowy ubiegłego roku wszyscy czytają Harrego Pottera J. K. Rowling, z którego największym powodzeniem cieszyły się dwie pierwsze części: ,Harry Potter i kamień filozoficzny" oraz ,Harry Potter i komnata tajemnic".

Czytać, nie czytać

Ponad połowa Polaków nie przeczytała w ubiegłym roku żadnej książki, bo wcale nie czyta książek. Aż 60 proc. w ogóle ich nie kupuje. W minionym roku trzy piąte naszego społeczeństwa nie kupiło żadnej książki, a większość kupujących ograniczyła się do 4 tytułów, nabytych okazjonalnie, na prezent lub przypadkiem, bo książka wpadła w oko.
Najczęściej kupujemy poradniki, encyklopedie, książki sensacyjne, romanse i fantastykę. Publicystyka i eseistyka jest raczej dla koneserów. W co piątym polskim domu w ogóle nie ma książek. Pocieszające, ale tylko z jednej strony jest to, że od pięciu lat zwiększyło się czytelnictwo w miastach, jeśli chodzi o liczbę osób korzystających z bibliotek publicznych, oznacza to jednak, że po prostu mniej mamy pieniędzy na książki. Jeśli na czymś oszczędzamy to właśnie na książkach, gdyż ponad połowa nabywców nie wydała na literaturę w ubiegłym roku więcej niż 100 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto