Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 20 lat od rewolucji w ochronie zabytków. Uczczono to konferencją w MIIWŚ

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Mija 20 lat od rewolucji w ochronie zabytków. Uczczono to konferencją w MIIWŚ
Mija 20 lat od rewolucji w ochronie zabytków. Uczczono to konferencją w MIIWŚ Jakub Steinborn/Polska Press
Końca dobiegła jubileuszowa konferencja z okazji 20-lecia ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W poniedziałek, 3 lipca, oraz wtorek, 4 lipca, w Muzeum II Wojny Światowej spotkali się przedstawiciele instytucji oraz specjaliści, którzy na co dzień zajmują się właśnie ochroną i konserwacją dziedzictw narodowych. Wydarzenie rozpoczęło się od wręczenia odznaczenia "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla specjalistów z tej dziedziny.

Konferencja z okazji 20-lecia ważnej ustawy

Dni 3 oraz 4 lipca stały pod znakiem ochrony zabytków. W Muzeum II Wojny Światowej uczczono bowiem jubileusz 20-lecia ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. To jedyna taka ustawa w Polsce, która traktuje o zabytkowych dziełach. To za jej sprawą wprowadzono kompleksowo niezbędne zmiany prawne na początku XXI wieku. Celem jej wprowadzenia było zachowanie pozostałego dziedzictwa oraz podejmowanie zintegrowanych działań renowacyjnych oraz rewitalizacyjnych na terenie naszego kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Wyjątkowy koncert kompozycji Krzesimira Dębskiego w Gdańsku

Konferencję zorganizowano po to, by pochylić się po raz kolejny nad polskim dziedzictwem kulturowym i podsumować dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie. Dzięki obecności przedstawicieli instytucji i podmiotów, które na co dzień zajmują się ochroną i konserwacją zabytków, można było też posłuchać o nowych celach, jakie stoją przed specjalistami w tym zakresie.

W trakcie dwudniowego wydarzenia goście mieli okazję posłuchać dziesięciu paneli dyskusyjnych poświęconych budowaniu i kształtowaniu systemu ochrony zabytków. Rozmawiano też o kierunkach zmian polityki konserwatorskiej w ostatniej dekadzie. W panelach wypowiadali się nie tylko przedstawiciele instytucji kultury, ale również wojewódzkich urzędów konserwacji zabytków i organizacji pozarządowych.

3 miliardy na ochronę zabytków

Konferencję otworzył wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin, który uroczyście wręczy odznaczenia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, osobom szczególnie zasłużonym w obszarze ochrony i konserwacji zabytków. W trakcie swojej przemowy wyraził wdzięczność Departamentowi Ochrony Zabytków oraz Narodowemu Instytutowi Konserwacji Zabytków za zaangażowanie w organizację wydarzenia. Dodał też, że aż 3 mld zł przeznaczono na cel ochrony zabytków w związku z Rządowym Programem Ochrony Zabytków, który uruchomiono w ramach Polskiego Ładu.

– W 2022 roku przewidzieliśmy także wsparcie dla właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości zabytkowych, wprowadzając tzw. ulgę zabytkową PIT, która polegała na odliczeniu od podstawy opodatkowania: 50% kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące reliktu – mówił wiceminister Jarosłąw Sellin.

Współorganizatorami specjalnej konferencji są Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków oraz Departament Ochrony Zabytków MKiDN.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto