MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne inspiracje Krainą Łagodności

Krystyna Paszkowska
Pierwsze miejsce wyśpiewała Agata Gałach z Warszawy.
Pierwsze miejsce wyśpiewała Agata Gałach z Warszawy.
Główną nagrodę siódmej edycji Festiwalu Łagodne Spotkania Muzyczne "Muzyka i Środowisko" zdobyła Agata Gałach z Warszawy. Na klawiszach akompaniował jej Michał Zawadzki. Agata otrzymała również rekomendację do udziału w finale Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Finałowe przesłuchania konkursowe odbyły się w Teatrze Leśnym w Gdańsku.

To było interesujące muzycznie widowsko.
- Poziom uczestników konkursu był bardzo zadowalający, ale i dość zróżnicowany - stwierdziła Magdalena Turowska-Kowalczyk, członek jury.

Drugą lokatę, za Agatą Gałach, jury przyznało Przemkowi Mazurowi z Poznania, a trzecią - Barbarze Beuth z Opola. Wyróżnienia przyznano: Agnieszce Kostenckiej z Wejherowa, Natalii Mathii oraz zespołowi o oryginalnej nazwie Szuszmiszmegele, który przyjechał do Gdańska z Nowej Rudy.

"Złota" laureatka przeglądu, Agata Gałach, jest absolwentką naszego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, działającym przy Teatrze Muzyczny. Znawcy muzyki mówią o niej krótko: "Zagubiona i odnaleziona w wielkim świecie muzyki, poezji, teatru i musicalu wykonawczyni piosenki niezwykłej, nie mieszczącej się w sztywno wytyczonych ramach poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej." Warto zaznaczyć, że Agata zdążyła zagrać w wielu spektaklach teatralnych i musicalach. Sympatykom Łagodnych Spotkań po raz pierwszy pokazała się już cztery lata temu. Ale główną nagrodę wyśpiewała dopiero w tym roku.

- Piosenka jest moją pasją, a aktorstwo zawodem - powiedziała nam Agata Gałach, zapytana o to z czym wiąże swoją przyszłość - ze sceną, czy estradą. - Jeszcze nie podjęłam decyzji. Na razie łączę obie. Z Michałem Zawadzkim gramy razem już ponad rok. Wykonujemy i tworzymy"alternatywną piosenkę parateatralną".

Wśród wykonawców jurorzy zauważyli także ogromny potencjał najmłodszej z uczestniczek, Natalii Mathia.
- Natalia to ogromny talent, można z nią wiązać ogromne nadzieję na przyszłość - stwierdziła Magdalena Tutowska-Kowalczyk.

Także Mirosław Michalski, pomysłodawca i dyrektor festiwalu, zapytany o Natalię potwierdził, że "to talent dużej wody". Natalia Mathia, chociaż ma zaledwie 16 lat, już została stypendystką marszałka województwa kujawsko - pomorskiego. Uwielbia jazz, fascynuje ją scat, kocha poezję. W ubiegłym roku zdobyła II miejsce w V Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych "Talizman sukcesu" Bielsko - Biała 2009.

Zdaniem Michalskiego w ścisłej czołówce mogło się znaleźć jeszcze dwóch wykonawców. - Podobał mi się występ Barbary Beuth - mówi dyrektor festiwalu. - To, co zaprezentowała w konkursie, to jej autorskie teksty i kompozycje, w aranżacjach muzyków, z którymi współpracuje.

W ubiegłym roku to właśnie Barbara Bueth zdobyła Grand Prix na Festiwalu YAPA 2009. Zwycięstwo w Poetycko-Muzycznej Bitwie pod Gorlicami dało jej nominację do 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Spotka się tam z Agatą Gałach, którą jury rekomendowało do krakowskiego festiwalu.
Tegoroczny MiŚ miał też muzyczną nowinkę za sprawą zespołu Szuszmiszmegele z Nowej Rudy.
- Tego jeszcze podczas festiwalu nie było - przyznaje Michalski. - Szuszmiszmegele grają muzykę z pogranicza reagee - folk - ska - punk. Nazwa ich zespołu w pełni oddaje ich muzykę.

- Szuszmiszmegele oznacza wyjątkowy i niepowtarzalny misz masz muzyczny - wyjaśniają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto