Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Zaspie będzie kolejne przejście dublujące tunel? Gdańsk wraca do pomysłu sprzed niemal 2 lat. Pierwsze podejście zakończyło się fiaskiem

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wraca do pomysłu wybudowania przejścia dla pieszych przez Al. Rzeczypospolitej na granicy Zaspy i Wrzeszcza. Istniejący tu od lat 80. tunel pod dwupasmową aleją z torowiskiem tramwajowym nie jest wyposażony w windy, przez co stanowi barierę dla osób z niepełnosprawnościami. To kolejne podejście do tego pomysłu. Poprzedni przetarg na budowę przejścia został unieważniony po tym jak wpłynęła jedna oferta przekraczająca przekraczająca planowany budżet o blisko 3 mln zł.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ponownie ogłasza przetarg na budowę przejścia z sygnalizacją świetlną przez Al. Rzeczypospolitej przy skrzyżowaniu z ul. Hynka.

- Piesi będą mogli z niego wejść bezpośrednio na peron tramwajowy – informuje Aneta Niezgoda z DRMG. - W ramach zadania powstanie także przejazd rowerowy przez torowisko. Teren zostanie oświetlony, a także zyska odwodnienie. W pobliżu przejścia zostanie nasadzony nowy trawnik. Prace mają potrwać 26 tygodni od daty podpisania umowy. Przetarg zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Otwarcie ofert planowane jest na koniec lutego – dodaje.

Informacja z DRMG optymistycznie stwierdza fakt i termin powstania przejścia, nie wspomina jednak, że pierwsze podejście do pomysłu zakończyło się fiaskiem właśnie na etapie przetargu. Pierwszy raz rozpisano go w maju 2022 roku. Wpłynęła jedna oferta od wykonawcy, która opiewała na… ponad trzykrotność tego co miasto zaplanowało na prace o podobnym jak obecnie zakresie. Zarezerwowano na nie nieco ponad 1,3 mln zł, wykonawca chciał blisko 4,2 mln. W grudniu 2022 przetarg zdecydowano się unieważnić. Teraz DRMG wraca do pomysłu.

Moda na dublowanie istniejących przejść podziemnych pod ruchliwymi arteriami „zebrami” ze światłami jest popularna w Gdańsku, chociaż wynikają z niej kłopoty. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że oprócz likwidacji bariery dla niepełnosprawnych „uspokaja” ono ruch samochodowy. Przeciwnicy uważają, że dodatkowe przejścia są marnotrawstwem, powodem zatorów drogowych, a dostępność przejścia taniej można uzyskać budując windy, czy łagodne zjazdy do tunelu.

W kwietniu 2022 roku otwarto przejście naziemne przez Wały Jagiellońskie w pobliżu Bramy Wyżynnej, którego budowa na wiele miesięcy skutecznie zakorkowała śródmieście Gdańska. 5 lutego ogłoszono po raz kolejny przetarg na budowę przejścia na tej samej arterii przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. To przedsięwzięcie ma jeszcze dłuższą historię problemów związanych z jego realizacją. W ostatnich latach wybudowano też przejścia na Podwalu Przedmiejskim na wysokości ulicy Łąkowej i Chmielnej oraz w pobliżu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto