Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy rezygnują z atomu, Polska liczy na gaz łupkowy

Kazimierz Netka
Więcej prądu ze słońca i wiatru, mniej z węgla - takie są główne dążenia Polski i Niemiec w zakresie zaspokajania swych potrzeb energetycznych. Po tym, co stało się w Japonii, czyli uszkodzenie elektrowni jądrowej po trzęsieniu ziemi, coraz więcej wątpliwości budzi też energetyka atomowa.

O tym, jak ma wyglądać w przyszłości produkcja elektryczności w Niemczech i Polsce, mówiono w środę, w Sopocie, podczas międzynarodowej konferencji pt. "Energia odnawialna - perspektywy polsko - niemieckiej współpracy". Spotkanie to organizowane jest przez Ambasadę Niemiec w Polsce, Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny (BKEE). - Niemcy rezygnują z rozwoju energetyki jądrowej - podkreślał kilkakrotnie Helmut Lüders, reprezentant Ambasady Niemiec w Warszawie. - Za to zamierzamy coraz większy nacisk kłaść na energetykę wiatrową i słoneczną - zapewniał.

Tymczasem w Pomorskiem budowa elektrowni jądrowej jest jednym z ważniejszych punktów programu strategii rozwoju energetyki - wynikało z wypowiedzi Ryszarda Świlskiego, wicemarszałka województwa. - Nie rezygnujemy z odnawialnych źródeł energii (OZE), np. wiatru, biomasy. Duże nadzieje wiążemy z możliwościami wykorzystywania gazu łupkowego.

Naszym atutem są też zasoby tzw. biomasy, czyli np. słomy, drewna. Mamy jej w północnej Polsce tyle, że moglibyśmy zastąpić tym opałem węgiel przywożony ze Śląska. Z węgla, jako opału, będziemy musieli zrezygnować ze względu na konieczność ochrony klimatu Ziemi.

Niemcy mają już spore doświadczenie w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł. Z tej wiedzy Polska może korzystać. W zamian zaproponujemy nasz dorobek naukowy i doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektów w ramach Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego - mówił prof. Jan Kiciński, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Maszyn Przepływowych (IMP) Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
Jednym z osiągnięć BKEE oraz IMP jest skonstruowanie mikroturbiny, która może być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej dla jednego gospodarstwa domowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto