Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od kiedy otwarcie kin? W multipleksach filmów nadal nie obejrzymy! To przez restrykcje czy repertuar? Reaktywację zapowiadają kina studyjne

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Od kiedy otwarcie kin? W multipleksach filmów nadal nie obejrzymy! To przez restrykcje czy repertuar? Reaktywację zapowiadają kina studyjne
Od kiedy otwarcie kin? W multipleksach filmów nadal nie obejrzymy! To przez restrykcje czy repertuar? Reaktywację zapowiadają kina studyjne Przemyslaw Swiderski
Kina będą mogły wznowić działalność od soboty 6 czerwca 2020. Odmrożenie branży kinowej, przy zachowaniu restrykcji sanitarnych, zapowiedział 2 czerwca minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Od ponad 2 miesięcy z powodu pandemii koronawirusa wszystkie kina były zamknięte. Kto jednak ucieszył się i zaczął planować wyjście na sens do multipleksu kinowego już w ten weekend, ten może poczuć się rozczarowany.

Od kiedy otwarcie kin? Multipleksy zamknięte, projekcje w kinach studyjnych i kinach samochodowych

Duże kina nie otworzą się w sobotę. Ich przedstawiciele twierdzą, że nie ma szans, aby dostosować kilkadziesiąt obiektów w kraju, do wymogów sanitarnych w ciągu zaledwie kilku dni.

polecamy

Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych pracowników oraz widzów, kina sieci Multikino będą otwierane stopniowo w późniejszym terminie

- O planowanej dacie otwarcia poszczególnych kin będziemy informować. Do ponownego otwarcia naszych multipleksów podchodzimy ze spokojem i chcemy być do tego jak najlepiej przygotowani, ponieważ bezpieczeństwo naszych widzów i pracowników jest dla nas absolutnym priorytetem. Do wytycznych sanitarnych oczywiście będziemy się bezwzględnie stosowali – napisał nam Paweł Świst, prezes sieci kin Multikino.

Dwie inne duże sieci, działające w Polsce - Helios i Cinema City - również poinformowały, że swoje multipleksy otworzą w terminie późniejszym. Konkretnej daty na razie nie podają.

Kiedy otwarte zostaną kina? Oto zalecenia sanitarne

  • zakrywanie ust i nosa w kinie
  • tylko 1/2 widowni, rozdzielenie pustym fotelem
  • koordynator ds. zdrowotnych w kinie
  • środki do dezynfekcji rąk przy wejściach do kina i toalet
  • sprzedaż popcornu możliwa, obsługa w przyłbicach
  • zalecenie pobierania danych osobowych na wypadek odkrycia zakażenia
  • kolejki z zachowaniem dystansu społecznego

Zgodnie z ogłoszonymi wytycznymi, widzowie w kinach będą musieli zasłaniać usta i nos. Widownie będą mogły być wypełnione jedynie w połowie. Uczestnicy seansów będą oglądali filmy rozdzieleni pustym kinowym fotelem. To nie będzie dotyczyło opiekunów dzieci w wieku poniżej 13. roku życia i osób niepełnosprawnych, a także osób, które na co dzień ze sobą mieszkają.
Ten punkt w wytycznych budzi poważne wątpliwości, bo jak pracownicy kin mieliby weryfikować, czy para, która wybrała się na film, mieszka razem?

Pojawiają się też pytania, czy jest sens rozdzielać tych, którzy – choć nie mieszkają razem - do kina przyszli na randkę.
Ministerstwo zaleca też kinom powołanie koordynatora ds. zdrowotnych. To może być pracownik kina albo osoba specjalnie zatrudniona na to stanowisko. Przy wejściach do kina oraz do kinowej toalety, powinny pojawić się środki do dezynfekcji rąk

Na terenie kina będzie możliwa sprzedaż artykułów spożywczych np. popcornu czy napojów. Sprzedaż ma być prowadzona w przyłbicach i tylko przez osoby pracujące na tym stanowisku. Ministerstwo zaleca też, aby widzowie podawali swoje dane kontaktowe (np. w trakcie zakupu biletów on-line) na wypadek stwierdzenia u któregoś z nich zakażenia. Taka informacja pomoże ustalić osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonym.

Kolejki do kas mają zostać zorganizowane z zachowaniem dystansu społecznego. Przedstawiciele kin proszą ministerstwo o doprecyzowanie (w przypadku basenów wprowadzono wymóg dwumetrowej odległości, co do kin to nie zostało jasno podane).

Ze strony branży kinowej pojawiają się też pytania o wymogi dotyczące wpuszczania osób na salę i organizacji specjalnych stref. W spółkach trwają teraz analizy, jak wprowadzić ograniczenia, by na tym nie stracić.

„Cinema City oczekuje na dodatkowe wytyczne sanitarne w jakich kina mogą działać. Podjęliśmy decyzję, że Cinema City nie otworzy swoich kin z początkiem czerwca. Firma jest w stałym kontakcie z władzami i analizuje sytuację, aby poznać szczegóły i mieć pewność czy działając w narzuconych restrykcjach jest w stanie działać bez strat finansowych. Datę otwarcia naszych kin podamy, gdy tylko będziemy w stanie realizować nasze usługi w bezpiecznych warunkach[/i]” - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie sieci Cinema City.

Nie tylko zalecenia. Problem też z repertuarem!

Duże kina nie otworzą się 6 czerwca nie tylko dlatego, że potrzebują więcej czasu na wprowadzenie środków bezpieczeństwa. Chodzi też o brak repertuaru. Epidemia spowodowała zamieszanie w datach premier filmów. 17 lipca na ekrany miałby wejść „Tenet” Christophera Nolana, kilka dni później disnejowski „Mulan”. Na razie jednak daty nie zostały potwierdzone. Musimy pamiętać, że klienci multipleksów zainteresowani są przede wszystkim filmami premierowymi.

Czekamy na daty premier dużych produkcji filmowych. Jeśli je poznamy i gdy otrzymamy jasne informacje na temat ograniczeń, firma ogłosi datę otwarcia kin - informuje Cinema City.

Kina otwarte na wakacje?

Duże sieci kin w Polsce są uzależnione od światowego przemysłu filmowego. Gorące premiery kinowe poprzedza kilkutygodniowa promocja filmu.

Duże kina na całym świecie nie są samodzielnymi tworami, są uzależnione od tego, jak działa Hollywood. Tytuły są promowane najpierw w USA, potem w innych krajach, a na razie daty wielu premier zostały zawieszone w Ameryce.

Duże kina są też powiązane z innymi branżami, np. dotyczącą sprzedaży napojów. To cały skomplikowany mechanizm. Rząd ogłosił odmrożenie branży i wytyczne sanitarne na cztery dni przed ich wejściem w życie. To trochę niepoważne. Każda sieć ma po kilkadziesiąt kin w całej Polsce. Każde kino musi przygotować do nowej rzeczywistości. Przedstawiciele branży kilka tygodni temu wskazywali, że racjonalnym terminem ponownego startu kin byłby lipiec. Taki postulat zgłosił ministerstwu sztab kryzysowy, działający przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej – twierdzi Jakub Sobierajski, analityk branży rozrywkowej i multimedialnej.

Co z Gdyńskim Centrum Filmowym?

Co w takim razie z kinami studyjnymi, które nie są uzależnione od dat narzucanych przez dostawców tytułów filmowych?
Na przykład Gdyńskie Centrum Filmowe wznawia działalność.

„Od soboty, 6 czerwca, startują regularne seanse filmowe. Zgodnie z rządowymi wytycznymi, związanymi z sytuacją epidemiologiczną, w sprzedaży dostępna jest połowa miejsc na widowni, w każdej z trzech sal kinowych. Wszystkie bilety mają promocyjną cenę – informuje Gdyńskie Centrum Filmowe.

Klub Filmowy w Gdyni również zapowiedział reaktywację. Już w sobotę wyświetli film „Dżentelmeni”. Kino Kameralne Cafe Gdańsk ruszy w niedzielę – o godz. 12 będzie można zobaczyć film pt. „Cóż za piękny dzień”. Z kolei kino Żak w Gdańsku startuje od środy 10 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto