Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parking czy skwer im. ks. Stanisława Bogdanowicza? Kontrowersje wokół pamięci proboszcza Bazyliki Mariackiej

Maciej Naskręt
Maciej Naskręt
fot. Robert Kwiatek/brg.gda.pl
Radni Wszystko dla Gdańska planują upamiętnić zmarłego w 2018 r. księdza Stanisława Bogdanowicza, wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Pod skwer jego imieniem wskazali teren, który w połowie zajęty jest... przez płatny parking dla samochodów. Niedawno chcieli nazwać jego imieniem zieleniec z wybiegiem dla psów. W ostatniej chwili wycofali się z tego pomysłu. Radny PiS, twierdzi że jego klub będzie głosował przeciwko tej lokalizacji.

Gdańsk. Powraca temat Skweru im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza

9 lutego br. na sesji Rady Miasta Gdańska będzie głosowana uchwała w sprawie nadania nazwy "Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza". W tym celu wyznaczono teren w Śródmieściu pomiędzy Targiem Drzewnym, a ulicami: Szeroką, Latarnianą, Św. Ducha. To druga lokalizacja wskazana przez klub radnych Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Poprzednio zaproponowali zieleniec z wybiegiem dla psów przy Podwalu Przedmiejskim. Z tego pomysłu z uwagi na niegodne miejsce, rajcy WdG wycofali się.

Jak podkreślają autorzy uchwały "trwałym świadectwem zasług ks. infułata dla kultury są m.in. odzyskane, dzięki jego staraniom, zabytki sztuki sakralnej zdobiące dziś wnętrze Bazyliki Mariackiej".

W uzasadnieniu uchwały trudno znaleźć argumenty dla wskazania wspomnianego miejsca. Jednak na jego wskazanie nieoficjalnie miał się zgodzić brat infułata. To główny argument dla WdG, aby przyjąć uchwałę. Nie wiadomo czy brat nie zmieni swojego zdania.

Wątpliwości opozycji ws. Skweru im. ks. Bogdanowicza

- Popieramy stanowisko Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia "Godność" aby nadać nazwę ks. infułata Stanisława Bogdanowicza skwerowi znajdującemu się przy Bazylice Mariackiej od strony ul. Św. Ducha, a nie przy ul. Szerokiej - mówi Waldemar Jaroszewicz, gdański radny PiS.

Zdaniem rajcy "magistrat jednak upiera się, że w planie zagospodarowania przestrzennego teren przy Bazylice Mariackiej przeznaczony jest na zabudowę. Plan uchwalany był jednak dwadzieścia lat temu, byłem wówczas radnym i wzbudzał duże emocje i sprzeciwy. Proponowano aby zostawić wolną przestrzeń tak aby wyeksponować Bazylikę niestety nie znalazło to akceptacji ówczesnego Prezydenta Pawła Adamowicza".

- Myślę, że można wystąpić o zmianę planu. Obecnie pojawił się pomysł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego aby zlokalizować tu oddział Muzeum Narodowego i wyeksponować zabytki średniowieczne i obraz Memlinga. Nie przeszkadza to w nazwaniu skweru, na którym może stanąć Oddział Muzeum. Przecież nie zajmie całego terenu. Nawiasem potrzebne jest dobre opracowanie architektoniczne, aby nie zasłonięto Bazyliki - podkreśla Jaroszewicz.

Sylwetka proboszcza Bazyliki Mariackiej

Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz urodzony 6 listopada 1939 r. w Żwiryni na Wileńszczyźnie, wieloletni proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Trwałym świadectwem zasług ks. infulata dla kultury są odzyskane, dzięki jego staraniom, zabytki sztuki sakralnej zdobiące dziś wnętrze Bazyliki Mariackiej. Pozostawił po sobie zbiór 60 publikacji i ponad 300 artykułów popularyzujących dzieje Gdańska i historii gdańskiego kościoła, które upowszechniły wiedzę o grodzie nad Motławą. Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz był człowiekiem zasłużonym również dla przemian demokratycznych w Polsce, a szczególnie dla kształtowania etosu wolnościowego w Gdańsku.

Wspierał działaczy opozycji i osoby represjonowane przez reżim komunistyczny. W historię naszego miasta wpisały się odprawiane przez niego msze w intencji ojczyzny oraz manifestacje patriotyczne, które wyruszały z Bazyliki Mariackiej. Jego zasługi zostały docenione w 2001 r., kiedy to za całokształt dokonań związanych z popularyzacją dziejów naszego miasta i podejmowanych działań na rzecz gdańskich zabytków, został wyróżniony Medalem Św. Wojciecha. Rada Miasta Gdańska w 2004 r. nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

W 2005 r. otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2008 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz kościoła katolickiego w Polsce oraz zachowania dziedzictwa narodowego, za pracę duszpasterską i społeczną wśród środowisk kombatanckich.

Ponadto otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2001 r.), Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2007 r.). Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz zmarł 20 października 2017 r. w Gdańsku, został pochowany w Bazylice Mariackiej.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto